Phiri: Udnytter muligheden næste gang

21.03.2016 07:30

Brøndby IF holdt endnu en gang nullet i Alka Superligaen mod Esbjerg fB, men fik ikke selv puttet en bold i kassen, og derfor endte kampen uden vinder. Lebogang Phiri havde chancen for at afgøre kampen i anden halvleg, men måtte se sit forsøg pareret på målstregen

- Det var en stor chance, som jeg skulle have udnyttet bedre. Jeg var desværre ikke hurtig nok i opfattelsen, og jeg fik derfor ikke skudt ordentligt mod mål. Afleveringen kom lidt bag på mig, selv om jeg som fodboldspiller altid skal være klar og forudseende, men jeg er sikker på, at hvis chancen skulle komme en anden gang, så udnytter jeg muligheden, sagde Phiri, der personligt var skuffet over, at holdet kun fik uafgjort.

- Jeg havde håbet på en bedre præstation, og at vi havde fået de tre point. Vi har tabt point tidligere i sæsonen, og dette var en mulighed for at hente ind på de andre konkurrenter i tabellen. Så personligt er jeg skuffet over, at vi ikke henter de tre point, sagde den unge sydafrikaner til brondby.com.

LÆS OGSÅ:
- Det endte i en nulløsning mod Esbjerg fB
- Juelsgård: Positivt med endnu et clean sheet
- Auri: Jeg troede på det til det sidste