
U19-cheftræner glæder sig til sæsonstart: Vi skal bygge på
18.02.2022 07:31
I dag kl. 13:00 spiller vores U19-hold sin første ligakamp efter vinterpausen på hjemmebane. Holdets cheftræner, Christian Sørensen, gør status over en god opstart, og ser frem mod dagens topopgør mod FC København
- Da vi sluttede sidste år, havde vi slet ikke lyst til at stoppe, fordi vi havde gang i noget, som var rigtig godt. Vi har forsøgt at bygge på her i pausen, og nu er vi klar til at komme i gang igen efter en lang opstart.
- Vi har gjort samarbejdet med seniortruppen endnu tættere, så opstarten har været rimelig spredt, da flere af vores spillere har været med seniortruppen – både i hverdagen, men også på træningslejren i Portugal. Det betyder, at vi har fået set mange U17-spillere an, og det har været rigtig spændende, fortæller Christian Sørensen.
Nye spillere byder sig til
Trods en spredt gruppe har holdet fået en god optakt til sæsonstarten, så cheftræneren nu har en stor pulje af spillere at vælge mellem. De er blandt andet set an i træningskampe, hvor det er blevet til tre sejre i fem kampe. I to dansk-svenske opgør mod henholdsvis Mjällby og Malmö sejrede vi med 8-0 og 3-1, mens vi tog en 5-4-sejr over Oure. Det blev til nederlag mod BK Frem og Helsingborg.
- Mange af de unge fra U17 har også været med i kampene, og de har vist sig rigtig godt frem, selvom de er blevet matchet hårdt. Vi har også set, at de resterende U19-spillere, som så har været tilbage, har løftet sig yderligere, fordi de skulle tage imod de her yngre spillere.
- Der er faktisk en større konkurrence nu, selvom U19-truppen er blevet lidt mindre, fordi vi har set, at de næste unge talenter kan udvikle sig til at være med på det her niveau. Vi har allerede spillet med en gruppe U17-spillere sidste år, og min forventning er, at der er en endnu større gruppe, som byder sig til det næste halve år.
På banen igen
Nu handler det for Christian Sørensen om at få samlet truppen, så der kan arbejdes videre på de gode resultater fra efteråret. Holdet indtager andenpladsen i U19 Ligaen før sæsonstarten mod FC København i dag.
- Det vil være et relativt usammenspillet hold, som stiller op i morgen (i dag, red.), fordi truppen har været spredt. Men det vigtige er, at alle drengene er blevet rigtig godt matchet, hvor de nu har spillet. Det bliver godt at få samlet gruppen og arbejde videre på det gode udtryk, som vi havde i efteråret.
- Vi har 39 point at spille om, så der er ikke noget, der bliver afgjort i dag. Men vi glæder os helt vildt til at komme i gang med sæsonen igen.
Husk, at du med et Brøndby TV+ abonnement kan se alle U19-holdets ligakampe henover foråret on demand.