Offensiv spiller skifter til Brøndby IF

19.07.2022 09:29

Brøndby IF får tilgang af 20-årige Mathilde Gaarn Hansen, der senest har tørnet ud for Kolding IF. Mathilde har skrevet under på en aftale der løber frem til sommeren 2024.

Trods sin unge alder, har Mathilde allerede prøvet kræfter med Gjensidige Kvindeligaen i tre sæsoner da hun repræsenterede Kolding IF. Hun glæder sig til at fortsætte sin udvikling i Brøndby IF.

- Efter min ophævelse med Kolding IF, blev jeg kontaktet af Brøndby IF. Klubben var tiltalende på flere parametre bl.a. deres sportslige setup, og på det personlige plan valgte jeg Brøndby IF, for at fremme min egen personlige og fodboldmæssige udvikling. 

Offensiv spilleren glæder sig til at vise sig frem til træning og kamp.

- Jeg er en aggressiv, hurtig og teknisk fodboldspiller, som kan gå begge veje og afslutter på samme niveau med begge ben.

Det er en glad cheftræner, Per Nielsen, som ser frem til at arbejde med Mathilde.

- Vi har valgt at lave en aftale med Mulle (Mathilde, red.), da vi ser hende som en spiller som har nogle kvaliteter som vi godt kan bruge på vores hold. Vi har altid haft lidt problemer med hende når vi har mødt Kolding IF, så nu håber vi på at hun kan gøre ondt på vores modstandere, når hun trækker den gule trøje over hovedet.

Mathilde træner allerede med sine nye holdkammerater.