
Thomas Nørgaard: Fik stabiliseret præstationen efter det første kvarter
18.07.2026 17:52
Vi tabte lørdag generalprøven mod Hibernian FC med 2-1 i Edinburgh efter en vanskelig indledning på kampen.
Cheftræner Thomas Nørgaard hæftede sig dog ved, at holdet fik vendt kampbilledet efter den første periode og skabte et solidt afsæt frem mod sæsonpremieren i næste weekend.
- Vi gjorde det svært for os selv, og så var der et lidt større bjerg end nødvendigt at bestige. Det var vi trætte af. Men jeg så også et fodboldhold, som fik stabiliseret præstationen efter det første kvarter, og som egentlig var i teten i størstedelen af kampen. Det var unødvendigt at komme bagud og unødvendigt at gøre det sværere for os selv, end det behøver at være. Havde det været Superligaen med det overordnede kampbillede, havde jeg været træt af, hvis vi ikke havde vundet, siger cheftræneren.
Med én uge til sæsonstart mod AGF peger Nørgaard på flere områder, der skal finpudses. Samtidig bliver den kommende uge også brugt på at give spillerne friskhed efter en intensiv opstart.
- Vi skal bruge den sidste uge på nogle finjusteringer i forhold til de ting, der gør, at vi ikke vinder i dag. Ét er målene, vi giver væk, men i lige så høj grad handler det om optrækket til chancer, hvor jeg savner den afgørende skarphed – både på indløb og indlæg. Derudover mangler jeg modet til at træffe nogle af de offensive beslutninger. Vi skal være endnu mere vertikale i vores beslutninger, både når vi vinder bolden, og når vi er i vores opbygning.
- Så handler det selvfølgelig også om at få skabt noget friskhed. Det har været fire hårde uger for spillerne, og de har håndteret det fabelagtigt. Nu bliver det et spørgsmål om at skære nogle af dobbelttræningerne væk og give spillerne et udgangspunkt, hvor energien så småt vender tilbage, fortæller Thomas Nørgaard.
Nørgaard fremhæver desuden de gode rammer omkring opholdet i Skotland, som han mener har givet holdet de bedst mulige betingelser inden sæsonpremieren næste weekend.
- Det har været et super hotel og gode omgivelser. Vi havde mulighed for at have to træningspas i går, hvor vi kunne komme igennem nogle af de ting, vi kunne arbejde med i lav intensitet. Og så fik vi i dag et fedt stadion, en fed modstander og en god kulisse med mange mennesker på lægterne – også vores egne fans. Det giver os et godt udgangspunkt for det, vi skal træde ind i i næste weekend, fortæller cheftræneren, som afslutningsvis sendte en stor tak til de medrejsende Brøndby-fans, som havde taget turen til Edinburgh.
- At folk vil bruge deres ferie på at komme her og støtte os, er et eller andet sted essensen af den her fodboldklub. Det er jeg yderst taknemmelig for. Vi ville selvfølgelig gerne have været det første kvarter af kampen foruden, men jeg synes i hvert fald, at vi gør alt, hvad vi kan i resten af kampen for at honorere deres fremmøde, slutter Thomas Nørgaard.