Emmanuel Dennis er landet i Brøndby

29.01.2026 13:00

I sidste uge blev Emmanuel Dennis præsenteret som ny mand i gult og blåt. 

Dennis gik imidlertid glip af den sidste del af truppens træningslejr, da han har været hjemme i England for at få sin opholds- og arbejdstilladelse på plads.  

Men al papirarbejde er nu på plads. Derfor er Emmanuel Dennis nu landet i Danmark og på stadion, hvor vores nye nummer 17 torsdag eftermiddag medvirker i sin første træning som Brøndby-spiller. 

- Det er en fantastisk følelse omsider at være her i klubben. Jeg er meget spændt på at komme i gang, og jeg er klar til at arbejde og forhåbentlig opnå noget stort med klubben, siger Emmanuel Dennis. 

- Jeg er taknemmelig for at kunne nå at komme til klubben, mens pre-season stadig er i gang. Nu glæder jeg mig bare utroligt meget til at møde fansene og opleve stadion på en kampdag. Jeg håber, at vi får en fantastisk tid sammen, og jeg er bare virkelig glad for at være her, fortsætter han. 

Brøndby-truppen landede tirsdag i Danmark efter 16 dages træningslejr i først Spanien og siden Portugal. Torsdagens træning er den første på dansk grund siden. Og med er altså Emmanuel Dennis.