Steve Cooper bliver ny cheftræner for Brøndby IF

09.09.2025 15:12

45-årige Steve Cooper er ny cheftræner i Brøndby IF på en kontrakt løbende frem til sommeren 2028.

Den walisiske cheftræner, der tager over efter Frederik Birk, kommer til Vestegnen med et CV, der tæller klubber som Nottingham Forest, Swansea City og senest Leicester City. 

Erfaringen fra både Premier League og Championship er flankeret af en femårig periode som chef for flere ungdomslandshold med en VM-titel som cheftræner for det engelske U17-landshold som kronen på værket. 

Fodbolddirektør Benjamin Schmedes fortæller om ansættelsen af Steve Cooper:

- Steve er den sjældne kombination af ungdom og erfaring, vision og personlighed. Han er en mand, som kan favne en klub som vores og løfte både den enkelte spiller og hele klubben til et nyt niveau, siger Schmedes. 

- Vi har et ønske om at accelerere vores udvikling, så vi kan nå de ambitiøse sportslige målsætninger, vi har og ikke mindst installere en vinderkultur i væggene på Brøndby Stadion. Det kræver en mentalitet, et lederskab og et par brede skuldre, som vi ikke er i tvivl om, Steve er i besiddelse af. Derfor er vi meget glade for, han har sagt ja til at samle udfordringen op, fortsætter Schmedes. 

Steve Cooper står som cheftræner noteret for 67 kampe i Premier League og 138 kampe i Championship. Trods sine kun 45 år har han været træner  i 18 år. De første mange år med unge spillere i fokus både hos Wrexham, Liverpool og det engelske fodboldforbund. 

- Hans arbejde med unge spillere og nogle af de største talenter i verden er iøjnefaldende og endnu en grund til, han nu står som cheftræner i Brøndby IF. Vi er sikre på, at han kan være med til at bygge en endnu stærkere bro mellem Masterclass og førsteholdet og sikre fødekæden hele vejen igennem klubben.

Steve Cooper tiltræder i rollen som cheftræner i Brøndby IF, så snart hans arbejdstilladelse er på plads. Han står i spidsen for holdet for første gang i lørdagens Derby mod FC København.