Brøndby IF’s europæiske hjemmekampe vises på Disney+

30.06.2025 08:00

Brøndby IF er klar til europæisk fodbold i den kommende sæson og træder ind i 2. kvalifikationsrunde til UEFA Conference League, hvor vi lægger ud med at møde færøske Havnar Bóltfelag.

Som noget nyt bliver alle vores europæiske hjemmekampe - fra 2. runde og frem til en potentiel playoff-runde - vist eksklusivt på Disney+, som sidste år købte rettighederne til UEFA Conference League og UEFA Europa League.

Ole Palmå, administrerende direktør i Brøndby IF, fortæller:

- Vi glæder os over, at en stor og global streamingtjeneste som Disney i den kommende sæson for første gang skal dække vores vej mod et europæisk ligaspil - og vi ser frem til at arbejde tæt sammen med Disney+ om at give vores fans en tilgængelig og engagerende oplevelse for vores fans.

Vi møder Havnar Bóltfelag på udebane 24. juli, mens vi spiller returkampen på Brøndby Stadion 31. juli. Køb billetter til hjemmekampen.