Trøjen som fortælling: Brøndby IF’s historie foldes ud på ARKEN

24.04.2025 13:00

I et nyt og unikt samarbejde mellem Brøndby IF og ARKEN Museum for Samtidskunst sætter vi fokus på fodboldtrøjen – ikke blot som spilleruniform, men som kulturelt og identitetsskabende symbol.

Det sker med en pop-up udstilling på ARKEN torsdag 1. maj, hvor der på dagen er gratis adgang for alle, når ferniseringen starter kl. 17:00.

Til pop-up udstillingen, som varer frem til 9. juni, dykkes der ned i Brøndby IF's historie, hvor man kan opleve Brøndby-trøjens udvikling frem til den dag i dag.

Nederst i denne artikel kan du finde et aktivitetsprogram over vores aktiviteter i samarbejde med ARKEN i den kommende tid.

En udstilling med 150 unikke trøjer
I udstillingen vises stort set alle Brøndby IF’s spillertrøjer gennem tiden - fra klassiske retrodesigns til moderne teknologiske tekstiler.

ARKEN har desuden inviteret tre markante samtidskunstnere - Frederik Næblerød, Apolonia Sokol x Maison Mourcel og Jakob Kolding - til at give deres bud på en kunstnerisk fortolkning af vores blågule spillertrøje. Deres værker føjer en ny dimension til trøjens betydning som identitetsmarkør og kulturelt fænomen.

Administrerende direktør i Brøndby IF, Ole Palmå, fortæller om udstillingen på ARKEN:

- Fodboldtrøjen er langt mere end blot en del af spillerens uniform. Den rummer en historie og en masse følelser. Gennem samarbejdet med ARKEN får vi mulighed for at vise, hvordan Brøndby IF’s trøjer ikke kun har præget banen, men også haft betydning for kulturen og identiteten omkring klubben. 

- Herudover giver samarbejdet mulighed for, at to verdener mødes omkring fodboldtrøjen, hvor ARKENs netværk af kunstnere beriger os med deres kunst og giver deres bud på en spillertrøje eller et kunstværk af spillertrøjer, siger administrerende direktør i Brøndby IF, Ole Palmå. 

Oplev portrætter af menneskerne bag trøjen
Pop-up udstillingen rummer ligeledes en række portrætter af Brøndby IF’s spillere, taget af børn og unge fra Brøndby Strand i samarbejde med NGO’en Turning Tables Danmark.

Fotografierne viser spillerne i deres almindelige tøj - som mennesker frem for atleter - og skaber en stærk kontrast til udstillingens øvrige indhold. Her inviteres publikum til at reflektere over, hvad det vil sige at tilhøre en klub, et fællesskab og en lokalforankring. 

Ferniseringen finder sted 1. maj kl. 17:00 - 21:00, og der vil være gratis adgang.

Rabat på entré til udstillingen for Brøndby-fans
Ferninseringen 1. maj er som tidligere nævnt gratis på dagen, men hvis du ikke har mulighed for at komme dér, varer udstillingen frem til 9. juni.

Her kan du som sæsonkortholder, billetabonnent eller Brøndby Junior-medlem få du 25 % rabat på entréen til ARKEN - du skal blot vise dit medlemskab ved indgangen.

Øvrige Brøndby-fans får også en særlig fordel og kan få 15 % rabat på entrébilletten. Her vælger man blot de ønskede billetter og tilføjer i kampagnekode-feltet koden BIF15, som udløser 15 % rabat.

Find billetter pop-udstillingen på ARKEN lige her.

Oplev pokaldramaet på ARKEN
Du har også mulighed for at opleve returopgøret i pokalsemifinalen mod Silkeborg IF som et unikt event på ARKEN onsdag den 7. maj.

Her vises kampen live i ARKEN’s koncertsal. Billetter kan købes her.

Programmet over den kommende aktivitetsperiode

  • Fernisering og åbning af pop-up udstilling den 1. maj 2025. 
  • Oplev pokaldramaet på ARKEN: Silkeborg IF - Brøndby IF den. 7 maj.
  • Familiedage på ARKEN: Brøndby IF-Fanzonen gæster ARKEN 8. - 9. juni.
  • Pop-up udstillingen slutter 9. juni.