Jesper Sørensen: De små ting kommer til at afgøre kampen

22.04.2023 10:00

Cheftræner Jesper Sørensen ser frem mod søndagens kamp mod Randers FC, hvor han forventer, at de små ting kommer til at afgøre kampens udfald.

- Det bliver en intens affære, hvor bølgerne kommer til at gå højt, og hvor der kommer til at være gang i nærkampene. Vi kan jo se, at det er sådan, kampene forløber sig her i Mesterskabsspillet, og at de er meget lige generelt. Så det kommer til at være de små ting, som afgør, hvem der løber med sejren, fortæller Jesper Sørensen, som øjner muligheden for at indhente point på det nærmeste hold i tabellen:

- Hvis vi skal gøre os forhåbninger om at komme op og indhente nogle af dem, som ligger foran, så skal vi også vinde hjemmekampen mod Randers FC. Det giver sig selv.

Senest blev det til en sejr på 1-0 over AGF på Brøndby Stadion, og cheftræneren håber også, at sejren og de tre point kan give truppen et ekstra løft. 

- Der har været en god stemning på træningsbanen. Det var jo ikke sådan, at vi efter kampen bare tænkte, at alt var i skønneste orden. Vi kunne jo godt se, at der var noget, vi skulle forbedre. Men det var også en kamp, hvor vi fik Lauritsen ind, og hvor Mensah fik sin første starter i et år. 

- Men der var også mange gode ting, og vi håber selvfølgelig på, at sejren gav os det løft, der lige gjorde, at vi kommer til at være endnu stærkere her mod Randers FC. 

Se hele interviewet på Brøndby TV.