
Sejr over Vålerenga i Atlantic Cup
04.02.2022 16:54
Det endte med en sejr, da vi her til eftermiddag åbnede Atlantic Cup mod norske Vålerenga på det lille lokale stadion Estádio Municipal da Bela Vista.
Opgøret startede forholdsvist godt ud for nordmændene, der formåede at lægge et højt i de første minutter af opgøret. Ikke desto mindre var det Hedlund og Mensah, der fik skabt vores første chance - men desværre blev der dømt offside på Mensah.
Vi kom bedre med i kampen, men det var Vålerengas Osame Sahraoui, der kort før pausen bragte nordmændende i front. Dog skulle vi frem til det 56. minut for at finde vores første scoring i kampen, som blev sat ind af Kevin Mensah, efter backen havde forvildet sig op i angrebet.
Efter godt og vel en times tid fik Divkovic serviceret en bold i front, men blev lagt ned af nordmændenes nummer 3, Brage Skarat, som kampens dommer takserede til et rødt kort. Det betød også, at vi spillede den sidste halve time med en mand i overtal, hvilket havde en stor indflydelse på kampen.
Efter 65 minutter spil blev Joe Bell og Carl Björk sendt på banen, der dermed betød, at de fik deres uofficielle debut i Brøndby-trøjen.
Sent i opgøret kom også Andreas Bruus på scoringstavlen, da han ude fra højresiden af feltet smaskede bolden i kassen til stillingen 2-1.
Efter føringsmålet var det en ensidig forestilling, da nordmændene havde svært ved at komme frem på banen med en mand i undertal, og derfor endte det med en sejr på 2-1 over Vålerenga i vores første kamp i Atlantic Cup.