Getty Images

Hedlund inden SønderjyskE: Det handler om at vinde

17.09.2021 14:05

Søndag ruller bolden allerede igen, når vi skal en tur til Haderslev, hvor vi møder SønderjyskE i 3F Superligaen. Det er kun blevet til en enkelt sejr i denne sæson, og derfor er der for Simon Hedlund kun en ting, der tæller på søndag, og det er en sejr. 

- Vi har ligesom sagt til os selv, at vi spiller for tre point og for at vinde. For tiden går vi ikke på banen for at spille fin fodbold, men for at vinde. Alle her i truppen vil vinde. Men det er klart, kan vi spille fin fodbold og vinde, så er det kun et plus. Vi skal starte med at vinde fodboldkampe igen, og vi begynder forhåbentlig på søndag, så vi kan komme ind i et godt flow, siger Hedlund og fortsætter.

- Vi ved nemlig også, at vinder vi eksempelvis på søndag, så er det bare med at bygge videre på det flow. Vi har stadig utrolig god stemning og selvtillid i truppen. Vi har snakket om, hvad der har været godt og mindre godt, men vi har det godt sammen. Vi kræver også meget af hinanden, og det er sådan det skal være i en vindende og stor klub som Brøndby. 

For tiden bliver der spillet både 3F Superliga, Europa League og Sydbank Pokalen, som starter i næste uge. Ikke desto mindre mener svenskeren ikke, at det er et problem med de mange kampe. 

- Jeg synes faktisk ikke, at skiftet mellem at spille europæisk og 3F Superliga er så stort. Som fodboldspillere går vi jo i løbet af ugen og glæder os til at skulle spille kampe, så jeg ser det egentlig kun som en fordel, at vi spiller så mange kampe for tiden. Men søndag skal vi være bedre offensivt, end vi var mod Sparta Prag. Og så vil vi jo også gerne betale noget tilbage til alle de mange fantastiske fans, som hele tiden støtter os, uanset hvor svært det ser ud. 

Glad for scoring mod Silkeborg

Svenskeren fik åbnet målkontoen i sin seneste 3F Superliga-optræden mod Silkeborg IF. Derfor håber han også på, at målet kan være med til at gøre, at han kan kan spille mere frit. 

- Det har jo siddet lidt i baghovedet, at jeg har misset nogle chancer i tidligere kampe, men det var dejligt, at jeg fik scoret mod Silkeborg. Det gør jo også, at når jeg så kommer til de her målchancer, så tænker man lidt mindre og kan generelt spille lidt mere frit.

- Så det er bare at klø på, og så håber jeg at kunne bidrage til, at vi får de tre point på søndag. 

Kampstart er søndag kl. 16.00, og den vises på Canal 9.