Getty Images

Radosevic inden VB: Skal arbejde hårdt og klogt

15.10.2021 14:00

Landsholdspausen er slut, og på søndag vender 3F Superligaen tilbage endnu en gang, når Vejle Boldklub gæster Brøndby Stadion i 12. spillerunde.

Josip Radosevic og holdkammeraterne har udnyttet tiden til at arbejde på det offensive spil, og hvordan man som hold bliver endnu klogere på bolden.

- Vi har arbejdet meget på, hvordan vi kan få offensiven til at blive endnu farligere og få scoret flere mål, end vi har gjort hidtil. Jeg håber også, at vi kan være klogere på bolden nu, og at vi får scoret nogle mål på søndag. Nu skal vi få sat nogle sejre sammen, og vi vil rigtig gerne starte på søndag mod Vejle, som heller ikke har været så godt kørende, fortæller den kroatiske midtbanespiller.

- Lige nu er vores mål at gå efter at komme i top-6, og så kan vi tage den derfra, hvad vi så skal sigte efter. Men det er vores mål, og vi skal starte med at vinde kampe nu.

- Vi vil ikke komme med undskyldninger, vi skal bare arbejde hårdt og klogt, og så er jeg sikker på, at vi nok skal få et godt resultat, slutter Radosevic.

Kampen fløjtes i gang søndag kl. 16.00.