Getty Images

Landsholdsoverblik: 14 Brøndby-spillere afsted

04.10.2021 11:02

Endnu en landsholdspause er begyndt, og du kan her få det fulde overblik over de af vores spillere, som kan komme i aktion over de kommende otte dage.

I alt skal 14 af vores spillere afsted med deres respektive landshold.

Tirsdag:
5. oktober: August Carlsson i Danmark U18 - Tjekkiet U18. Miniturnering i Medulin, Kroatien kl. 15:30.

Onsdag:
6. oktober: Christian Friedrich, Filip Andersen og Marinus Larsen i Danmark U19 - Nordirland U19. EM-kvalifikationskampen spilles på Stadion Stovky i Frydek-Mistek, Tjekkiet kl. 15:00.

6. oktober: Ludwig Vraa-Jensen, Malek Bakhit, Matteo Grosso, Bertram Kvist og Mads Beyer i Montenegro U17 - Danmark U17. EM-kvalifikationskampen spilles på Hibernians Ground i Paola, Malta kl. 16:00.

Torsdag:
7. oktober: Oskar Fallenius i Rumænien U21 - Sverige U20. Venskabskampen spilles i Spanien kl. 20:00.

7. oktober: Mads Hermansen og Morten Frendrup i Skotland U21 - Danmark U21. EM-kvalifikationskampen spilles på Tynecastle Park i Edinburgh, Skotland kl. 20:05.

7. oktober: Anis Slimane i Tunesien - Mauritania. VM-kvalifikationskampen spilles på Stade Olympique Agrebi i Radés, Tunesien kl. 21:00.

Fredag:
8. oktober: August Carlsson i Danmark U18 - Kroatien U18. Miniturnering i Medulin, Kroatien kl. 11:00.

8. oktober: Henrik Heggheim i Kroatien U21 - Norge U21. EM-kvalifikationskampen spilles på Gradski Stadion i Varazdin, Kroatien kl. 18:00.

Lørdag:
9. oktober: Christian Friedrich, Filip Andersen og Marinus Larsen i Danmark U19 - Kasakhstan U19. EM-kvalifikationskampen spilles på Bazaly Stadium i Ostrava, Tjekkiet kl. 15:00.

9. oktober: Ludwig Vraa-Jensen, Malek Bakhit, Matteo Grosso, Bertram Kvist og Mads Beyer i Malta U17 - Danmark U17. EM-kvalifikationskampen spilles på Hibernians Ground i Paola, Malta kl. 16:00.

Søndag:
10. oktober: Anis Slimane i Mauritania - Tunesien. VM-kvalifikationskampen spilles på Stade Olympique i Nouakchott, Mauritania kl. 21:00.

Mandag:
11. oktober: August Carlsson i Danmark U18 - Belgien U18. Miniturnering i Medulin, Kroatien kl. 15:30.

11. oktober: Oskar Fallenius i Mexico U21 - Sverige U20. Venskabskampen spilles i Spanien.

Tirsdag:
12. oktober: Ludwig Vraa-Jensen, Malek Bakhit, Matteo Grosso, Bertram Kvist og Mads Beyer i Tyrkiet U17 - Danmark U17. EM-kvalifikationskampen spilles på Hibernians Ground i Paola, Malta kl. 11:00.

12. oktober: Christian Friedrich, Filip Andersen og Marinus Larsen i Danmark U19 - Tjekkiet U19. EM-kvalifikationskampen spilles på Mestsky Fotbalovy i Opava, Tjekkiet kl. 15:00.

12. oktober: Henrik Heggheim i Norge U21 - Estland U21. EM-kvalifikationskampen spilles på Marienlyst Stadion i Drammen, Norge kl. 18:00.

12. oktober: Mads Hermansen og Morten Frendrup i Belgien U21 - Danmark U21. EM-kvalifikationskampen spilles på Den Dreef i Leuven, Belgien kl. 20:00.