
Sejr i Herning ikke nok til avancement
12.12.2021 19:02
En heroisk indsats og en 2-1-sejr var desværre ikke nok til avancement, da vi her til aften gæstede FC Midtjylland i den anden og afgørende pokalkvartfinale.
Det var værterne, som først tilkæmpede sig en chance. Raphael Onyedika sendte en flad afslutning afsted, som Mads Hermansen klarede med en fodparade. FCM dominerede de indledende minutter, men i det 14. minut vandt vi et frispark, der nær var endt med en scoring. Desværre blev Anis Slimanes hovedstød reddet af Jonas Lössl. Næste chance måtte tilskuerne vente til det 25. minut med. Igen var Hermansen på plads. Denne gang overfor Evander.
I den modsatte ende af banen havde Niels Frederiksen valgt Marko Divkovic til startopstillingen, og det skulle vise sig at være en god ide. Efter 29 minutter steg kroaten nemlig til vejrs og pandede et perfekt indlæg fra Kevin Mensah i nettet. 1-2 samlet. Der skulle dog kun syv minutter, før midtjyderne havde genetableret den samlede to-målsføring. Onyedika lagde en inderside forbi Hermansen fra kanten af feltet.
Kort før pausen var hjemmeholdet tæt på at score igen. Heldigvis var Hermansen på plads, da Juninho pandede et indlæg mod mål. Derfor stod der fortsat 1-1 (1-3 samlet) ved pausefløjt.
Niels Frederiksen skiftede tre spillere i pausen, hvilket dog ikke gav det store udslag i anden halvlegs første kvarter. Vores cheftræner reagerede hurtigt derefter og satte Simon Hedlund på banen, og svenskeren var kun et par minutter om at skabe en mulighed. Det lykkedes dog ikke for Slimane at få ordentligt træf på indskifterens indlæg, hvorfor Lössl kunne redde ved sin højre stolpe.
Lykkedes gjorde vi til gengæld fem minutter senere. Blas Riveros tørrede Joel Andersson på venstrekanten, og hans indlæg blev mødt af Divkovic. Kroatens andet hovedstødsmål sendte os atter indenfor ét mål af forlænget spilletid.
Andreas Maxsø blev sendt frem i angrebet, hvilket vores anfører udnyttede til at forlænge en lang bold til Hedlund med to minutter igen. Svenskeren tog bolden med sig for derefter at gå til jorden i feltet - men uden reaktion fra dommer Jens Maae, der i stedet endte med at give vores angriber en advarsel for brok. I overtiden vandt vi et hjørnespark, der trods at skabe stor panik kulminerede i en afslutning forbi kassen.
Det skulle ikke lykkes os at få fremtvunget forlænget spilletid, og derfor er vores deltagelse i Sydbank Pokalen forbi for denne sæson.