Familie Loungen byder indenfor til julehygge med besøg af Kasper Fisker

03.12.2021 08:17

Julen er over os, og derfor byder vi søndag indenfor til julehygge i Familie Loungen, hvor der vil være masser af sjove aktiviteter for blågule familier, når vi møder FC Midtjylland i Sydbank Pokalen.

Her vil blandt andet tidligere Brøndby-spiller Kasper Fisker komme forbi og læse højt fra sin børnebog 'En dag på stadion'. Bogen er en højtlæsningsbog, som både børn og voksne kan få glæde af. 

Der vil ligeledes være mulighed for at prøve kræfter af med FIFA 22 og CS:GO samt deltage i julequiz og klippeklistre. Derudover er der som altid bordtennis, bordfodbold og en indendørs fodboldbane, og så vil caféen naturligvis være fyldt med lidt forskellige traditionelle julegodter i anledning af årstiden.

Programmet i Familie Loungen

12:30-14:00 - FIFA22 Skill Games
Hvor god er du til FIFA? Prøv kræfter med FIFA22 i vores skills-konkurrence.

12:30-14:00 - CS:GO Konkurrence
Som en del af optakten til kampen, kan du dystet i Counter Strike på Brøndbys egen ’aim bane’. Nu på søndag får vi eksklusivt besøg af Brøndby IF's CS:GO-spillere, og det vil derfor være muligt at dyste mod dem i et 2v2 format.
Her er der mulighed for at vinde lækre præmier fra MM Vision.

12:30-14:30 - Jule fodboldquiz
Kom i julehumør med vores julequiz, som i anledning af kampen har et lille twist af fodbold over sig.

12:30-14:30 - Jule klippeklister
Kom forbi krea-området til en god omgang jule klippeklister. Du kan flette en julestjerne, lave den længste guirlande eller tegne en juletegning til Nanok og meget mere. 

13:00-13:30 - Besøg af Kasper Fisker
Tidligere Brøndby-spiller, Kasper Fisker, kommer forbi Familie Loungen til en lille snak efterfulgt af højtlæsning fra hans bogserie 'En dag på stadion'.

Dørene til Familie Loungen åbner kl. 12:30 for alle gæster med en gyldig kampbillet. Den lukker i første halvleg, men åbner igen i pausen - herefter vil der være åben indtil slutfløjtet lyder.