
Niels Frederiksen: Mere taktisk fokus i denne opstart
26.08.2020 14:21
I morgen spiller vi sæsonens anden træningskamp, og her er modstanderen FC Helsingør. Brøndby-truppen har brugt de to første uger af opstarten på at arbejde på den fysiske form, men har samtidig øget de taktiske fokus for spillerne, fortæller cheftræner Niels Frederiksen.
- I en opstart bliver der altid arbejdet med en lang række ting, men hovedfokus er naturligvis på det fysiske og taktiske. Spillerne har arbejdet rigtig godt de sidste par uger med det fysiske, men vi kommer faktisk til at arbejde mere det taktiske i denne pre-season, end vi har gjort i tidligere opstarter. Vi kommer til at have flere træningspas på banen, hvor vi arbejder med bolden. Vi er jo fodboldspillere, ikke atletikudøvere og det er trods alt spillet med bolden, der gør os bedre.
- I denne sæson vil vi gerne være endnu mere aggressive i vores pres i flere sekvenser af kampen. I opstarten har vi derfor blandt andet fokus på, hvordan vi som kollektiv skal afkode pressignaler, der betyder, om vi går i pres eller ej. Vi vil gerne have flere pressituationer i vores kampe, og det kræver at vi som hold ved, hvornår det giver mening at presse. Derudover arbejder vi også på, at vi på den sidste tredjedel af banen skal være mere bevægelige. Vi skal have flere dybdeløb og true modstanderen højere på banen.
Træningskampen mod FC Helsingør bliver afviklet med tre halvlege af 45 minutter, og det er der en grund til, forklarer cheftræneren.
- Når vi spiller tre halvlege i morgen, er det for at få mulighed for at se flere af de unge spillere, og dem der er i periferien, i kamp. Vi ønsker at give så mange som muligt en chance for at vise sig selv frem. For vi arbejder henimod at have en fast stamme i startopstillingen på seks-syv spillere, som spiller hver gang, men samtidig giver rum til fleksibilitet. For eksempel har vi rigtig mange dygtige, men også forskellige typer midtbanespillere, og det, at vi kan rokere rundt og skifte ud afhængig af modstander og en kamps forløb, er en stor styrke for os. Det er blandt disse forskellige muligheder, vi tester af i træningskampene.
Foto: Getty Images