Fælles mødested i Aarhus fundet

20.09.2018 13:05

Det er lykkedes at få aftalt et fælles mødested på Bispetorvet i Aarhus, hvor Old Irish vil have udeservering. Vi forventer mange Brøndbyfans i området, og vi anbefaler alle om at være omkring Bispetorvet og Old Irish om eftermiddagen, hvor der vil blive en samlet afgang. Den aftalte rute med Østjyllands Politi Fra Bispetorvet via havnen, Strandvejen og op gennem Marselisborg Grønnevej til Stadion. AGF har eget arrangement på Stadion Allé, hvor Brøndby-fans ikke har adgang.

Det er ikke altid nemt at få aftalt mødesteder forud for kampene, og med de mange udebanefans, så er det noget vi gerne vil gøre igen og oftere. Derfor er det vigtigt, at alle hjælper til med at respektere barpersonalet, vagter og dialogbetjente på og omkring Bispetorvet og til/fra stadion. Barer i Aarhus har tidligere haft dårlige oplevelser med fodboldfans fra andre klubber, og det er derfor forbundet med en del velvillighed, at vi har fået det her sted.

Vi bliver 2.400 Brøndby-fans, det betyder at vi fylder en del i bybilledet, og det er derfor vigtigt vi i fællesskab efterlader et godt og positivt billede af Brøndby IF og Brøndby-fans i Aarhus. På den måde er det muligt at lave samme setup i Aarhus og/eller andre byer fremadrettet.

Foto: Getty Images