
Juelsgård: Vi skal kunne kæmpe os ind i et opgør
11.05.2016 13:45
Når uret runder 18:00 i morgen, går kampen mod Randers FC i gang. Det er en kamp, der bliver mod en anderledes modstander end FC Nordsjælland, der i mandags blev besejret med 2-1, men alligevel ser Jesper Juelgård enkelte sammenligninger mellem de to kampe.
- Det bliver en svær kamp, men sidst vi spillede mod Randers, fungerede tingene fint. Vi spillede måske ikke så godt, som vi kan, men vi kæmpede for det, ligesom vi gjorde i mandags, og det er nogle af de dyder, vi også skal bringe ind til kampen i morgen.
- Vi ved, vi har kvaliteten til at spille flot fodbold, men når det ikke lykkes, så skal vi også kunne kæmpe os ind i et opgør, siger Juelsgård og underbygger sin pointe.
- Randers er et andet hold end FC Nordsjælland, men det er også vigtigt at fokusere på os selv. Hvordan skal vi skal spille, hvordan vi skal presse, hvordan skal vi skal skabe chancer, i stedet for kun at kigge på hvordan Randers gør tingene.
Venstrebacken har haft et længere vikariat i midterforsvaret, og det gør ham ikke det store at spille ude af position.
- Jeg ser mig selv som back. Det er to meget forskellige pladser, men jeg lærer meget derinde, som jeg kan tage med ud på backen, når jeg skal spille derude igen.
- Jeg prøver at få det bedste ud af det og er glad for spilletiden og kunne bidrage til holdet.
Hos Bet25.dk kan du få odds 3.55, hvis du spiller på Brøndby IF som vinder i kampen mod Randers FC.
Husk, at du kan følge Brøndby IF på Facebook, Instagram (brondbyif_official), Twitter (@BrondbyIF) og Snapchat (brondbyif_snap).