
Sommerferie i Brøndby: Glæder mig til sol, varme og en god europæisk lodtrækning
08.06.2016 15:45
Når fodboldsæsonen er klinget af, begynder feriesæsonen ikke kun for spillerne. Også mange andre afholder deres sommerferie i denne periode, inden optakten til den nye sæson begynder for alvor.
brondby.com har spurgt fem forskellige personer med hver deres tilknytning til klubben, hvordan de skal bruge deres sommerferie.
- Vi skal først en tur til Sydspanien, hvor vi har lejet et sommerhus for at være sikre på at få noget sol og varme. Vores voksne børn og deres kærester kigger forbi på skift. Derefter tager vi en uge i sommerhus i Rørvig, hvor jeg ser frem til at komme lidt ud på vandet og sejle lidt, hvis vejret altså tillader det. Det glæder jeg mig meget til, fortæller bestyrelsesformand Jesper Møller.
- Og så skal jeg selvfølgelig følge Brøndbys kampe ude i Europa meget tæt. Det er nu tredje år i træk, vi spiller i Europa, og der hører vi hjemme. Jeg er selv vokset op på Vestegnen, så jeg har på egen krop oplevet mange af de europæiske eventyr klubben har været på. Stemningen til de europæiske kampe på Brøndby Stadion er bare noget helt specielt, så derfor glæder jeg mig til lodtrækningen den 20. juni.
Du kan sikre dig en fast plads til hjemmekampene i 2016/17-sæsonen. Læs mere om alle fordelene ved et sæsonkort til Brøndby Stadion via saesonkort.brondby.com. Priserne starter fra kun 995,- kr.