
Kompliceret brud holder Albrechtsen på sidelinjen
17.02.2016 12:08
Op til tre måneders pause. Sådan lyder meldingen efter en scanning af Martin Albrechtsens hånd, som desværre viser et kompliceret brud.
Skaden opstod efter en luftduel i søndagens træningskamp mod Malmö FF, hvor den rutinerede midterforsvarer faldt uheldigt ned på hånden.
- Vi er kede af det på både Martins og holdets vegne. Han har haft en god opstart, men med sådan en skade er det sort uheld, som man ikke kan gardere sig mod, lyder det fra cheftræner Thomas Frank.
- Vi har selvfølgelig undersøgt muligheden for, at Martin kan spille med en skinne, men ifølge lægerne er det ikke forsvarligt på nuværende tidspunkt, da der er tale om et kompliceret brud med risiko for varige mén, hvis det forværres.
Dækket ind i midterforsvaret
Med Martin Albrechtsen på sidelinjen har Thomas Frank fire spillere, som kan varetage opgaverne i det blågule midterforsvar.
- Daniel Agger, Martin Ørnskov og Malthe Johansen har vi allerede haft i aktion adskillige gange. I tillæg har Jesper Juelsgård erfaring med at spille stopper - blandt andet fra sin i FC Midtjylland - så vi er heldigvis dækket ind, lyder det fra Brøndby-cheftræneren.
Med fire spillere til rådighed til de to pladser i midterforsvaret påtænker sportsdirektør Troels Bech ikke, at han skal ud og lede efter en midlertidig afløser for Albrechtsen.
- Først og fremmest er det drønærgeligt for Martin, og vi ønsker ham alle alt det bedste. Vi er fortrøstningsfulde, da vi føler os dækket ind i midterforsvaret ved siden af Daniel Agger. Vi er sikre på, at såvel Martin Ørnskov som Jesper Juelsgård kan løfte opgaven. De er et par erfarne herrer, som tilsammen har over 300 Superliga-kampe i bagagen, og så har vi unge Malthe Johansen stående klar i kulissen. Han har ved tidligere indhop vist, at han kan løfte de opgaver, han er blevet givet, forklarer Troels Bech.