Auri: Jeg vil se spillere, der er klar

24.04.2016 08:08

- Det handler ikke om, hvor mange gange, man falder. Det handler om, at man bliver ved med at rejse sig - uanset hvad. Det er sådan, vindere er.

Ordene falder fra Auri Skarbalius, der efter onsdagens skuffelse i pokalsemifinalen mod FC København var lige så skuffet, som spillere og fans.

Men han er også klar over, at det handler om at komme videre. Derfor kigger han fremad og har de seneste dage kun haft kampen mod AGF for øje.

- Som jeg sagde i onsdags, så skal vi videre. Målet for os er top 3 og har været det hele tiden, men for at nå dertil er det vigtigt at huske, hvor vores fokus skal være.

- Vi skal rejse os så hurtigt som muligt. Mod AGF vil vi gerne komme med det udtryk, at vi har energi og tro på tingene. Derfor bliver der stillet krav fra mig om, at spillerne skal være klar fra start.

- Jeg vil se spillere, der er klar og angriber situationerne, siger Auri med tydelig konsekvens i stemmen.

Han er, lige som spillerne, imponeret over støtten fra klubbens trofaste fans, og deres opbakning stiller krav til spillerene.

- Hjælpen fra fansene er altid vigtig, men lige præcis her er det vigtigt at sige, at det er op til os – mig som træner, spillerne at sige; hvad skal vi præstere? Hvad vil vi præstere?

- Vi vil rigtig gerne have opbakningen fra vores fantastiske fans, men det hjælper ikke, hvis vi ikke selv er klar. Det har jeg også forklaret spillerne, og jeg forventer, at de er 100 procent klar mod AGF.

Du kan købe billet til kampen mod AGF her.

Hvis du hos vores hovedpartner Bet25 spiller på, at Brøndby IF slår AGF med minimum to mål, kan du få odds 4.00.