
Brøndby IF og Prozone Nordic fortsætter samarbejdet
16.09.2015 11:40
Brøndby IF sigter højt i ny aftale med analysevirksomheden Prozone Nordic.
Prozone har i en lang årrække leveret software inden for præstationsanalyse, modstanderanalyse og spillerrekruttering til et utal af klubber i verdens største ligaer. Manchester United, Bayern München og FC Barcelona er blandt de mest prominente kunder på listen. Blandt de største klubber i Skandinavien figurerer Brøndby, og klubben har siden 2012 arbejdet sammen med Prozone Nordic. Det samarbejde bliver nu forlænget.
Fuldtidsanalytiker
Internt har man, som en af få Superliga-klubber, fuldtidsansat en analytiker til at varetage den del af det sportslige setup. Det er i form af chefanalytiker Mounir Akhiat, der glæder sig over at kunne videreføre det gode samarbejde med Prozone Nordic.
- Prozone er en ufravigelig del af mit daglige arbejde, og det har stor betydning for førsteholdet, at vi kan benytte os af de professionelle redskaber, som Prozone stiller til rådighed. Det gælder trænerstab såvel som spillere.
- Analysedelen bliver en større og større del af det at perfektionere sig som fodboldhold og sætte ind på områder, hvor enheden og de enkelte aktører kan og bør forbedre sig. Derfor er vi glade for, at aftalen med Prozone Nordic nu endelig er landet, siger Mounir Akhiat.
Glæden gengældes
Glæden over det fortsatte samarbejde gengældes af Prozone Nordic og operationel leder Morten Møller-Madsen.
- Det er fedt, at Brøndby har lyst til fortsat at benytte sig af vores værktøjer. Det er en kæmpe klub og en fantastisk samarbejdspartner for os. Jeg glæder mig også over, at de prioriterer analysedelen så højt, at de har sat penge af i budgetterne til en fuldtidsanalytiker, for det højner alt andet lige udnyttelsen af vores produkt.
- Jeg ved også, hvor dygtig Mounir er, så det overrasker mig slet ikke, at de har valgt den model, siger Morten Møller-Madsen.