
Phiri: En god holdpræstation
24.08.2015 11:15
Brøndby IF vandt søndag hjemme 1-0 over SønderjyskE. Lebogang Phiri leverede endnu en gang en solid indsats fra sin position på den defensive midtbane. Det var da også en tilfreds Phiri efter kampen.
- Det var en svær kamp. Vi stod over for et meget fysisk stærkt SønderjyskE-hold. De spillede meget på lange bolde, hvilket gjorde det ekstra svært for mig grundet min højde. Men jeg synes, det var en god holdpræstation, hvor vi forsvarede os godt samt udnyttede offensiven til at sikre de tre point.
- I torsdags tabte vi en meget vigtig kamp i Grækenland, så vi skulle tilbage på sporet igen. Jeg tror sejren kan hjælpe os i de kommende kampe. Alle er naturligvis glade for sejren. Samtidig kan vi stadig forbedre os på nogle områder, og vi skal være mere koncentrerede kampen igennem. Men nu har vi to sejre i Superligaen, som vi skal bygge videre på. Jeg håber, at vi kan bruge sejren som et moralsk boost til kampen på torsdag imod PAOK.
Lebogang Phiri kunne efter kampen også lade sig hylde som Man of the Match.
- I dag var der flere, der kunne have fået den. Jeg arbejder hele tiden på at blive bedre. I dag var ikke min bedste kamp, men jeg er glad for, at folk på stadion lægger mærke til min præstation.