Hradecky vil vinde for fansene

05.04.2015 18:15

Når Derbyet på mandag fløjtes i gang, bliver det som sædvanlig med en sikker finne til at vogte målet. Og Lukas Hradecky har måske grund til at være endnu mere sikker på mandag – landsholdsmålmanden har nemlig holdt modstanderen fra at score i de sidste to kampe.

Og Hradecky selv håber på at forlænge den stime til tre af slagsen.

- Jeg har stadig mit første clean-sheet mod FCK til gode, så det sigter jeg helt bestemt efter. Det hjælper jo gevaldigt på vores muligheder for at vinde kampen, hvis jeg holder buret rent, så en 1-0-sejr ville passe mig rigtig fint, fortæller Hradecky, der føler, at netop de to forgående kampe har givet holdet en større ro op til Derbyet. 

- Vores optakt til kampen i det hele taget har gjort, at vi alle sammen glæder os mere til kampen, end vi stresser over den. Vi vil altid vinde de her kampe, men det betyder da noget, at vi har en tryg base og masser af selvtillid fra vores to forrige kampe. Og den skal vi bare bygge videre på.

Vil vinde for fansene

Vi skal tilbage til 2013 for at finde sidste Derby-sejr. Dengang var det også på Brøndby Stadion, og på mandag vil der være over 20.000 Brøndby-fans på plads til at drive spillerne frem mod en gentagelse. Og Lukas Hradecky er opmærksom på, at de trofaste fans hungrer efter en Derby-sejr.

- Nu har vi ikke vundet i en del kampe mod FC København, og en Derby-sejr er derfor det, man allerhelst vil give til vores fantastiske fans. Kampene er store for os spillere, men det er også en kæmpe oplevelse for fansene, og vi vil så gerne give dem en sejr at glæde sig over. 

Sidste gang, de to hold stod over for hinanden, var i marts, hvor FC København trak det længste strå. Og den kamp er bestemt ikke glemt hos den finske målmand.

- Det betyder selvfølgelig noget, at vi tabte til dem sidst. Det er ikke så lang tid siden, så vi har den stadig frisk i erindringen, og det var frustrerende at spille godt, men ikke få resultatet hjem. Kampen på mandag bliver nok lidt anderledes spilmæssigt, men vi er opsatte på ikke at begå samme fejl igen.

Kampen bliver fløjtet i gang kl. 16:00 og du kan læse meget mere om den her.