Hradecky om feberredning: Super dejligt tidspunkt

06.10.2014 09:52

Lukas Hradecky blev en af de helt store helte, da Brøndby IF søndag aften vandt 2-1 over AaB.

Den finske landsholdskeeper havde en stor redning allerede i første halvleg, men en regulær feberredning i slutminutterne trak mest opmærksomhed i en periode, hvor de blågule var under pres foran eget mål.

- Det var et super dejligt tidspunkt. Jeg synes, at jeg har manglet de her redninger lidt, og jeg har måske kostet nogle point i starten af sæsonen, så det var også på tide, at jeg skulle betale tilbage på denne måde, lød det beskedent fra Hradecky, da brondby.com fangede ham efter slutfløjtet.

- Generelt synes jeg, at vi havde god kontrol, inden de scorede. Det var unødvendigt at få dem ind i kampen igen. Jeg ved ikke, hvad der sker på målet, men vi blev presset af AaB til sidst, tilføjede Brøndby-keeperen.

- Vi spillede en okay kamp, men vi kan stadig gøre det bedre. Det vigtigste var tre point, ikke smukt spil.

Hør ordene og mange flere fra Lukas Hradecky i videoen ovenfor.