Semou: Glad for at kunne spille foran Sydsiden igen

03.05.2013 15:54

Franck Semou har brugt hele foråret på genoptræning efter at have pådraget sig en overrevet akillessene på træningslejren i februar.

Når den 20-årige midtbanespiller atter er klar til at spille kamp, vil det fortsat være i den blågule Brøndby-trøje. Tidligere på eftermiddagen skrev han således under på en ny kontrakt.

Et spændende projekt

-  Det er dejligt at sidde med en ny kontrakt i hånden. Nu skal jeg blive min skade helt kvit, så jeg kan komme tilbage i Brøndby-trøjen. Jeg er glad for, at jeg får chancen for at udvikle mig yderligere her i klubben, og at jeg kan komme til at spille foran Sydsiden igen, siger Franck Semou, der har forlænget kontrakten med halvandet år.

- Jeg tror på, at vi bliver oppe, men jeg er klar til at tage en tørn i 1. division, hvis det skulle gå sådan, så vi i så fald kan spille Brøndby IF tilbage i Superligaen. Der er et spændende projekt i gang, og jeg vil gerne være en del af processen med at bygge holdet op.

- I første omgang er målet at komme stærkt tilbage fra skaden, men derefter vil jeg arbejde på at udvikle mig til at komme tættere på holdet igen.

FS

Franck Semou har forlænget kontrakten med halvandet år. Foto: Arnason.dk.