Kontrakter til to U15-talenter

01.05.2013 11:13

I næste uge sætter Brøndby IF's talentfulde U15-mandskab kurs mod Slovenien, hvor det uofficielle EM - den såkaldte Nike Premier Cup 2013 - afholdes.

To af spillerne fra denne U15-trup har underskrevet en kontrakt med Brøndby IF. Det gælder venstre back Gregers Arndal-Lauritzen og midtbanespilleren Magnus Häuser.

Spændende spillere

U15-cheftræner Søren Weber Juul fortæller:

- Gregers er en meget spændende venstre back med en fantastisk ærgerrighed. På den måde minder han om Patrick da Silva. Gregers er den type, der altid træner godt. Han er en hurtig spiller med god fysik, og derudover er han dygtig i én mod én-situationerne, siger Søren Weber Juul.

- Magnus har spillet i klubben, siden han var lille, og han har været en af de dominerende spillere i årgangen igennem længere tid. En god felt til felt-spiller, som både kan spille centralt og på kanten. Han har et godt drive med bolden, kan sætte en mand og sparker godt udefra.

MH

Magnus Häuser ved AGF Elite Cup 2013. Foto: Malene Gransee.

GAL

Gregers Arndal-Lauritzen smiler efter finalesejren over FC København ved AGF Elite Cup 2013. Foto: Malene Gransee.