100 Mands Klubben støtter aktieemissionen

24.04.2013 19:31

En af Brøndby IF's støtteklubber, 100 Mands Klubben, har som mange andre i og omkring klubben valgt at støtte op om en blågul fremtid ved at købe 25.000 aktier i den igangværende aktieemission i Brøndbyernes I.F. Fodbold A/S.

Konstitueret administrerende direktør, Tommy Håkansson, udtaler glæde over opbakningen:

33 års blågul støtte

- Det er glædeligt, at 100 Mands Klubben på ny viser deres store støtte til Brøndby IF ved at købe aktier i emissionen.

- 100 Mands Klubben har bakket klubben op på forskellig vis i mere end 33 år, så det er en støtteklub med mange år på bagen, der har været med i både op- og nedgangstider. Derfor er det et stærkt signal, at de nu køber aktier og igen bakker op om klubben.

100 Mands Klubben blev stiftet den 24/03 1980 med det formål at støtte førsteholdet i en tid, hvor det var svært, for en på det tidspunkt forholdsvis ny klub, at skaffe sponsorer. Klubbens historie går dog endnu længere tilbage - det hele begyndte nemlig med en "målklub", d.v.s. en gruppe af tilhængere, der støttede førsteholdet med et beløb pr. scoret mål i hjemmekampene.