
McGrath: Vi forsøger at spille fodbold
07.03.2012 13:32
Den australske angriber Brent McGrath scorede det første mål i reserveholdsopgøret mod AaB der endte 2-2.
brondby.com fangede den unge angriber til en reaktion på kampen.
Vi arbejdede hårdt
- Jeg synes, vi spiller en ret god kamp. Vi starter rigtigt godt og får lagt et godt tryk på AaB, men er ikke dygtige nok til at udnytte vores chancer.
- Overordnet set synes jeg vi kontrollerer kampen, og hvis der skulle have været en vinder, burde det have været os. Banen og forholdene gør det også svært for begge hold at spille hurtigt og med særligt mange kombinationer. Jeg synes, vi forsøger os, så godt vi kan, og vi er også i boldbesidelse i det meste af kampen, men AaB er et stærkt hold, så uafgjort er et ok resultat.
- Mit eget mål er lidt tilfældigt. Jan Kristiansen sparker og rammer en forsvarsspiller, jeg følger op på returen, som rammer en forsvarsspiller, derefter rammer den målmanden og stolpen, hvorefter den går ind. Så det var et klassisk angribermål, slutter Brent McGrath.
Brent McGrath scorede det første mål i reserveholdskampen mod AaB.