Randrup: Dejligt at være med igen

31.01.2012 10:27

Brøndby IF's Anders Randrup har været plaget af en skade i anklen den sidste tid, men er nu tilbage og træner på lige fod med resten af truppen. Randrup spillede hele anden halvleg af kampen mod Mjällby og mærkede ikke noget til skaden.

brondby.com fangede Anders Randrup til en reaktion på kampen i lørdags og opstarten under cheftræner Auri Skarbalius.

Hårdt og struktureret

- Jeg synes, at især vores første halvleg i lørdags var rigtigt god. Både offensivt og defensivt synes jeg, at vi præsterer godt. Offensivt flyder kombinationsspillet godt, og vi kommer til en del chancer og får også puttet to af dem ind. Defensivt er vores presspil godt, og Mjällby er hele tiden under pres, når de har bolden. Fra starten af anden halvleg skifter vi stort set hele holdet, så det er naturligt nok, at vi falder lidt i niveau, uden at vi dog på nogen måde falder sammen.

- Personligt synes jeg, at jeg gør det okay. Vi er stadig i opstarten, og jeg er lige kommet tilbage fra en skade, så jeg mangler stadig lidt, men det er jeg sikker på nok skal komme, når vi nærmer os sæsonstarten. Heldigvis mærker jeg ikke rigtigt noget til min skade længere, og jeg træner fuldt ud med truppen. Så nu glæder jeg mig bare til at knokle på til træning. 

- Opstarten indtil videre har været fysisk hård, og man kan også godt mærke på spillerne, at de har arbejdet hårdt over længere tid, men til gengæld synes jeg også, at man kan se i kampene, at formen er god. I det hele taget har det under Auri været meget struktureret. Det gør det lidt mere motiverende at give den en skalle til træning, når man ved, at der er en klar mening med måden træningen er planlagt på, og at det er nøje struktureret, så vi topper mod SønderjyskE, slutter Anders Randrup.

AR

Anders Randrup træner fuldt ud med resten af truppen.