Rommedahl: Holdet er det vigtigste

29.04.2012 19:24

Dennis Rommedahl spillede en flot kamp og kvitterede med to gode scoringer, hvor han fik vidst sin hurtighed.

Rommedahl var efterfølgende tilfreds med sin egen præstation, men ærgrede sig over at holdet ikke formåede at lukke kampen i første halvleg.

God første halvleg

- Vi spiller en god første halvleg, og jeg synes det er ærgeligt, at vi ikke går til pause med en føring, men sådan er fodbold nogle gange.

- Til sidst i anden halvleg er vi måske lidt heldige med, at de ikke får scoret, så jeg synes at uafgjort er et retfærdigt resulat, hvis du kigger på hele kampen.

- Det vigtigste er ikke, at jeg spiller godt. Det vigtigste er, at holdet spiller godt og vinder, så betyder det ikke så meget, hvordan jeg selv spiller.

- Vi har altid kigget en kamp frem, og det gør vi stadigvæk. Nu fokuserer vi på kampen mod Silkeborg på torsdag, hvor vi forhåbentlig kan få et godt resultat, slutter Dennis Rommedahl.

D

Dennis Rommedahl spillede en god kamp, og var konstant en trussel for SønderjyskE's forsvar.