Morten Cramer vender tilbage til Politiet

14.11.2011 15:45

Morten Cramer har valgt at genoptage karrieren hos Politiet, når hans kontrakt som målmandstræner i Brøndby IF udløber ved årsskiftet.

Det er en beslutning, som sportschef Ole Bjur er ked af, men har forståelse for.

Held og lykke

- Jeg havde helt sikkert gerne set Morten (Cramer, red.) fortsætte i det nye år, men kan omvendt godt forstå, at han har valgt at tage imod en spændende udfordring uden for fodbolden.

- Alle på og omkring holdet har været meget glade for samarbejdet med Morten, som er utrolig professionel og fagligt dygtig, og heldigvis er han fortsat med holdet resten af efterårssæsonen.

- Morten er desuden en rar og sympatisk fyr, som jo har rødder langt tilbage i Brøndby-historien (Cramer vandt DM-guld for ynglinge i 1985, red.), så jeg kan kun ønske ham al held og lykke, når han vender tilbage til sit tidligere job hos Politiet efter nytår, runder Ole Bjur af.

MC

Målmandstræner Morten Cramer genoptager karrieren i Politiet efter nytår.