Fire Brøndby-talenter med i dansk EM-sejr

04.05.2011 09:21

Tirsdag eftermiddag indledte Danmark U17-EM-slutrunden med en flot 3-2 sejr over værtsnationen fra Serbien.

Med i den danske sejr var samtlige fire Brøndby IF-spillere, da Patrick Olsen, Frederik Holst og Riza Durmisi var med i startopstillingen, mens Pierre-Emil Højbjerg kom ind i pausen.

Olsen bag 2-1 scoringen

Som altid var Frederik Holst anfører og nøgleperson i den danske defensiv, mens Riza Durmisi fra venstrebackpositionen viste fine offensive kvaliteter kampen igennem.

Patrick Olsen var solid som den kontrollerende centrale midtbanespiller og stod med en fremragende aflevering i dybden bag Danmarks 2-1 scoring sidst i første halvleg.

Pierre-Emil Højbjerg er som bekendt et år yngre af de øvrige spillere, men hans talent er indiskutabelt, og den unge Brøndby-spiller kom ind i pausen og leverede fine ting i venstresiden for det danske mandskab.

Danmark spiller igen på fredag kl. 15.00 mod de forsvarende mestre fra England.