
Gehrt ny i A-truppen - fire talenter op i A-talenttruppen
09.06.2011 08:25
Brøndby IF har i dag valgt at rykke U19-holdets profil Mathias Gehrt permanent op i A-truppen efter sommerferien. I foråret har Gehrt spillet næsten samtlige Superliga-kampe, så forfremmelsen er ventet.
Derudover rykker fire spillere fra U19-holdet, der netop har vundet guld i U19-ligaen, op i Brøndby IF's A-talenttrup, hvor de fremover træner på lige fod med A-truppen.
En spændende årgang
Sportschef Ole Bjur udtaler:
- Vi har i denne sæson haft et stærkt U19-hold blandt andet takket være flere markante profiler fra årgang 92, der nu bliver seniorspillere. Det er altid glædeligt, når vores talentarbejde endnu engang sender spillere fra ungdommen og op i Superliga-truppen.
- Mathias Gehrt har spillet med Superliga-holdet hele foråret og har også i lange perioder trænet med A-truppen, så han kender allerede lidt til gamet og vil få en lettere overgang fra ungdomsfodbold til seniorfodbold end normalt. Derfor går han direkte op i vores A-trup.
- Daniel Norouzi, Franck Semou, Alexander Green og Dario Dumic rykker alle op i vores A-talenttrup, hvor de får mulighed for at udvikle sig yderligere og træne permanent med A-truppen. Det er alle spændende spillere, som vi forventer os meget af fremover i Brøndby IF.
Mathias Gehrt rykkes permanent op i A-truppen.