
Countdown, to dage tilbage: Krohn-Dehli glæder sig
15.07.2011 08:54
Countdown: Om blot to dage tages der endelig hul på den nye sæson i den danske Superliga. Brøndby IF åbner som bekendt ballet hjemme mod AaB kl. 18.00.
I dagene op til sæsonstart bringer brondby.com interviews med seks af klubbens spillere, der akkurat som alle os andre næsten ikke kan vente, til der igen er point at kæmpe om.
I denne artikel er det sidste sæsons topscorer Michael Krohn-Dehli, der blandt andet fortæller om glæden ved at indlede en ny sæson.
Masser af spændende kampe
- Nu begynder sæsonen for alvor at nærme sig, og man kan godt mærke i omklædningsrummet, at spillerne virkelig glæder sig. Vi er nået til det punkt, hvor vi bare vil løbe ind på Brøndby Stadion og komme i gang. Alle de hårde træningspas og træningskampe kulminerer i en kamp om point - og jeg glæder mig virkelig meget til søndag.
- Vi har haft et hårdt opstartsprogram med mange kampe på kort tid, men vi er klar og går afgjort efter en sejr på søndag mod AaB. Jeg håber også, at vores fantastiske publikum vil være med os fra første fløjt, da det altid er en fornøjelse som spiller at mærke, hvordan man bliver båret frem.
- Samtidig er det i dag, at der bliver trukket lod til Europa Cuppen, og det er altid interessant, hvilken modstander, vi får, selvom kravet i denne runde er, at vi skal videre. Senere på efteråret starter pokalturneringen også op igen, så der venter masser af spændende kampe for os i Brøndby IF i den kommende tid.
Michael Krohn-Dehli glæder sig til søndagens Superligapremiere.