
Henrik Jensen: Meget tilfreds med første halvleg
14.02.2011 18:02
Brøndby IF's cheftræner Henrik Jensen var yderst tilfreds med sit mandskabs første halvleg i 3-1-sejren over FC Vestsjælland mandag eftermiddag.
Især angrebsduoen fik ros med på vejen af cheftræneren efter kampen.
Aldrig tvivl om udfaldet
- Vi kommer lidt uheldigt i gang, men allerede efter ti minutters spil har vi sat os på tingene, og så kontrollerer vi det hjem derfra. Der er aldrig tvivl om udfaldet, det er en fin præstation, og vi vinder sikkert.
- Jeg er især tilfreds med, at vi skaber rigtigt mange målchancer i første halvleg. Vi har mange angreb, hvor vi får spillet os hele vejen igennem og ender med en stor chance, så reelt kunne vi have scoret flere mål før pausen.
- Angriberne, Nicolaj Agger og Ousman Jallow, gør det godt i dag. De supplerer hinanden godt og får skiftevis løbet dybt, så vi kan true FC Vestsjælland i bagrummet og på den måde skabe mere plads til vores spil.
Plads til forbedringer
- Anden halvleg er jeg skuffet over. Vi har medvinden, men spiller alt for langsomt og uden tempo og variation. Her skulle vi have været skarpere, og det er jeg lidt irriteret over lige nu.
- Fremad mod sæsonstarten, så skal vi primært have arbejdet mere med vores offensive spil, og det er noget vi tager fat på i de kommende uger, slutter Henrik Jensen.
Cheftræner Henrik Jensen var generelt tilfreds efter 3-1-sejren over FC Vestsjælland, men fokuserer på de områder, der kan og skal forbedres frem mod sæsonstart den 6. marts.