
2-2 mod AB
23.08.2011 09:37
Mandag eftermiddag spillede Brøndby IF 2-2 i hjemmekampen i Reserveholdsturneringen mod AB.
Målscorere fra Brøndby IF var Oke Akpoveta og Nicolaj Agger, mens Brøndby-keeper Michael Falkesgaard i målet reddede et straffespark i anden halvleg.
Udligning i sidste minut
Brøndby IF satte sig rent spillemæssigt hurtigt på opgøret mod holdet fra Gladsaxe. Bolden blev kørt fornuftigt rundt i bagkæden, mens de offensive kræfter forsøgte at gøre sig spilbare mellem de tætte AB-kæder.
Desværre blev værterne efter 20. minutters spil fanget i en omstilling, hvor det tidligere Brøndby-talent Gunnar Zachariasen kynisk sparkede bolden ind bag Michael Falkesgaard i målet, og 1-0 til gæsterne fra AB.
Brøndby IF pressede ufortrødent videre, men manglede skarphed og held i de afgørende situationer, og derfor førte AB 1-0 i pausen.
Assistenttræner Peer F. Hansens tropper manglede lidt tempo i starten af anden halvleg, og derfor skulle vi frem til et kvarter før tid, hvor Oke Akpoveta slog til og udlignede til 1-1. Nu lignede det en Brøndby-sejr, da AB også var blevet reduceret til 10 mand, men sådan gik det ikke.
Først fik AB tilkendt et straffespark, som Michael Falkesgaard flot reddede, men gæsterne slog til kort efter og kom foran 2-1.
Den føring bevarede AB helt til det sidste minut, hvor Nicolaj Agger fortjent udlignede til 2-2 og dermed en pointdeling.
Brøndby IF er nummer to i Reserveholdsturneringen med syv point for tre kampe og møder næste gang FC København mandag den 5. september kl. 13.00 i Brøndby.
Brøndby IF - AB 2-2 (0-1)
0-1 AB (19.min)
1-1 Oke Akpoveta (75.min)
1-2 AB (83.min)
2-2 Nicolaj Agger (90.min)
Startopstillingen
M. Falkesgaard
A. Randrup - D. Dumic - R. Joensen - J. Frederiksen
P. Jatta
P. Olsen - K. Munksgaard
A. Green - O. Akpoveta - N. Agger
Indskiftninger: M. Redsted, R. Louie Larsen