Nye ansigter til træning

11.10.2010 11:55

Mandagens træning for Brøndby IF foregik i strålende sol og sensommertemperaturer på bane 3 bag ved Brøndby Stadion.

To nye ansigter mødte ind til mandagens træning. Ex-Brøndby-spiller Dennis Cagara genoptræner for tiden i klubben, og senegalesiske Mame N'Diaye træner fra i dag med A-truppen.

Fart over feltet

Mandagens træning indledtes med et tempofyldt intervalspil, hvor spillerne var delt op i tre hold - rød, gul og blå. Det ene hold er i midten og skal erobre bolden fra de to andre hold, der spiller sammen. Efter det intense intervalspil dirigerede cheftræner Henrik Jensen spillerne igennem en række opspilsmønstre.

Generelt var humøret højt blandt spillerne, der tydeligvis har nydt friweekenden og i dag nød det dejlige vejr over Brøndby.

Den nye mand på træningsbanen, Mame N'Diaye, er 24 år gammel og fra Senegal og har i de sidste fem år spillet i Frankrig. Han dækker primært positionen venstre back.

Efter planen skal N'Diaye spille med i tirsdagens reserveholdskamp. Reserverne spiller ude mod AB kl. 15:00.