Kvinderne videre i Champions League

14.10.2010 12:46

Brøndby IF's kvinder spillede sig onsdag aften videre til 1/8-finalen i UEFA Women's Champions League, hvor modstanderen bliver enten engelske Everton FC eller ungarske FC Hungarian.

På trods af et 0-1-nederlag på Brøndby Stadion gik kvinderne videre på reglen om flest scorede udebanemål, da man i første kamp i Polen vandt 2-1.

Dårlig start

Det værst tænkelige scenarie udspillede sig, da de polske gæster fra Unia Racibórz bragte sig foran allerede efter syv minutters spil på et flot mål sat ind af Marta Stobba i en situation, hvor Brøndby IF's organisation ikke så alt for god ud.

At føre 2-1 fra første opgør og så være bagud efter så kort tid, og vide at yderligere en scoring fra gæsterne ville betyde exit fra Champions League, ville bringe de fleste ud af fatning, men Brøndby IF forsøgte helhjertet at spille det flotte, polerede fodbold fra de foregående kampe. Der manglede dog kvalitet i mange af pasningerne, hvilket gav de polske spillere alt for gode muligheder til deres lynhurtige omstillinger, hvor Brøndby IF kom i undertal i mange situationer.

I første halvleg stod Brøndby IF noteret for 12 afslutninger imod Racibórz 4 afslutninger, og alligevel var det Brøndby IF, der kunne gå til pausen bagud 0-1 - akkurat som i det første opgør.

Kampen på Brøndby Stadion blev overværet af 643 entusiastiske tilskuere, der på bedste vis forsøgte at hjælpe Brøndby-spillerne på rette vej, og chancerne til de blågule kom da også i anden halvleg. Flere dumme og unødige boldtab fremme i banen betød dog, at Brøndby IF i tre tilfælde kom i undertal, men polakkerne viste heldigvis ikke den nødvendige rutine og fik ikke udnyttet chancerne. Skudstatistikken for de sidste 45 minutter sagde 6-5 i Brøndby IF's favør, og set over hele kampen var det da også et unødvendigt nederlag på egen bane, da Brøndby IF spiller for spiller var bedre, men de fik det aldrig til at svinge helt som hold.

Dagens to nok bedste Brøndby-spillere skulle findes i hver sin ende af banen, hvor anfører Malene Olsen gjorde et fantastisk stykke arbejde i forsvaret, mens det i den modsatte ende var Camilla Kur, der spillede en fin kamp. Vigtigst af alt er det dog, at Brøndby IF kom videre på reglen om flest scorede udebanemål, og at holdet nu kan høste endnu mere international erfaring i næste spillerunde af Champions League.

Der skal i øvrigt lyde en stor tak til de mange fremmødte tilskuere. Det er absolut altid sjovere at spille for et fyldt tribuneafsnit som nedre SAS end for blot 50 tilskuere på lægterne. Forhåbentlig vil der komme den samme opbakning, eller gerne endnu mere, når Brøndby IF den 3. november kl. 18:30 tager imod enten FC Everton eller FC Hungarian på Brøndby Stadion.

Kvinder CL

De 11 startende Brøndby-kvinder, der trods et 0-1-nederlag spillede sig videre til 1/8-finalen i UEFA Women's Champions League.

Kvinder CL

Der tackles igennem.

Per L.

Cheftræner Per Lisdorf dirigerer sine tropper fra sidelinjen.

Kvinder CL

Brøndby IF sad på det meste af spillet og skabte chancer nok til en sejr mod polske Unia Racibórz. Skarpheden og kvaliteten i de afgørende afleveringer manglede dog i onsdagens kamp. Her fører Sanne Troelsgaard bolden frem af banen.

Foto: Flemming Alø