
Reserver: Uafgjort mod FCK
16.11.2010 10:13
Ude ved Peter Bangs Vej på KB's anlæg spillede FCK og Brøndby IF 2-2 i en jævnbyrdig kamp i reserveholdsturneringen, hvor gæsterne sad på det meste af spillet. Brøndbys målscorere var Nicolaj Agger og Jan Kristiansen.
Kampen var en direkte dyst om førstepladsen i reserveholdsturneringens østpulje, hvor FCK før kampen havde tre point mere end Brøndby IF, der dog har spillet en kamp færre end hjemmeholdet. I en tempofyldt kamp, der godt kan måle sig med kampe på højeste niveau, oplevede man et Brøndbyhold, der var lidt for ineffektive foran kassen. FCK's hold bestod blandt andet af seks spillere fra deres A-trup.
Agger i centrum
Straks fra starten fik Brøndby IF presset det meste af spillet op på københavnernes halvdel, og det overtag benyttede en velspillende Nicolaj Agger sig af og kom til en del afslutninger. Agger skulle bruge 14 minutter på at score, da han efter en mislykket aflevering ud mod kanten selv fik generobret bolden. Fra kanten af feltet knaldede han bolden fladt i netmaskerne med et tørt hug. Et glimrende mål der let kunne havde været hans mål nr. 2, hvis han havde været en anelse skarpere kort forinden, da han sparkede tæt forbi mål på en lignende chance.
Efter scoringen blev kampen mere en duel om midtbanen, hvor Brøndby IF fightede godt og stadig lykkedes med at holde spillet langt væk fra eget bur. Brøndby IF holdt FCK meget godt fra fadet, og det var derfor en skuffelse, da FCK mod slutningen af halvlegen udlignede efter et hjørnespark, hvor mange på banen tilsyneladende troede der var frispark, da målmand Michael Falkesgaard var nede og bide i græsset. I stedet for frispark kunne FCK's Zohore ugeneret prikke bolden ind over stregen. Lidt efter burde Osama Akharraz havde gjort det bedre, da en åben chance blev forsømt med et skud, der simpelthen savnede kvalitet. Stillingen 1-1 holdt til pausen.
Chokstart
Anden halvleg var kun 20 sekunder gammel, da Falkesgaard i højre side af feltet ikke fik sparket bolden ordentlig væk fra farezonen. FCK havde derfor let ved at ekspedere bolden i mål, efter at Thomas Kristensen havde skubbet bolden videre til Nordstrand inde foran kassen. En forfærdelig start for de gulblusede og slet ikke et resultat, der gav mening i forhold til spil og chancer.
Brøndby IF kom sig dog godt over chokket, og blot ni minutter senere var der balance i regnskabet. Akharraz fik med en fin aflevering sendt en overlappende Jan Frederiksen til baglinjen, og med en lige så fin pasning ind i feltet fandt han den anden Jan, der sikkert flugtede bolden i kassen. Et mønsterangreb der fornemt blev afsluttet af en af de mest dominerende spillere på banen, Jan Kristiansen.
Herefter fulgte en masse udskiftninger fra Brøndby IF's side, hvilket gjorde, at organisationen på holdet led en smule. FCK var også bedre med i anden halvleg og fik spillet sig til et par fine tilbud og til sidst i kampen en rigtig stor en af slagsen, da to angribere alene med Falkesgaard forspildte muligheden for at snuppe sejren. I den anden ende var Agger Brøndby IF's store synder, da han ti minutter før tid missede en oplagt chance, da han ikke fik ordentlig kontakt med bolden lige foran Kim Christensen i FCK-målet. Opgøret på Frederiksberg sluttede dermed, som det begyndte - uafgjort.
Kampen mod FCK var endnu en kamp på højt niveau fra reserverne, men igen fik de desværre ikke fuldt udbytte af en god indsats. Dog holder Brøndby IF fast i andenpladsen og ligger dermed godt til i forhold til at blive parret med de to bedste hold fra de to andre puljer i reserveholdsturneringens slutspil til foråret. Næste opgave er mandag den 22. november kl. 13, hvor Brøndby IF tager imod FC Nordsjælland, der ligger nummer tre.
FC København - Brøndby IF 2-2 (1-1)
0-1 Nicolaj Agger (14. min.)
1-1 Kenneth Zohore (37. min.)
2-1 Morten Nordstrand (46. min.)
2-2 Jan Kristiansen (54. min.)
Startopstilling
M. Falkesgaard
A. Randrup - P. Kanstrup - M. Bischoff - J. Frederiksen
P. Jatta
O. Akharraz - K. Munksgaard - J. Kristiansen
O. Jallow - N. Agger
Indskiftninger
P. Madsen ind for O. Jallow (54. min.)
M. Larsen ind for P. Jatta (62. min.)
A. Corlu ind for K. Munksgaard (62. min.)
Bruno ind for N. Agger (88. min.)