Ny fankoordinator i Brøndby IF

12.11.2010 09:30

I sidste måned kunne brondby.com berette, at Brøndby IF, som noget helt nyt i dansk fodbold, har valgt at tilknytte en fankoordinator, som skal styrke dialogen og samarbejdet mellem klub og fans.

Efterfølgende valgte den udnævnte fankoordinator desværre at trække sig fra stillingen, umiddelbart før han tiltrådte. Efter at have rådført sig med relevante parter i og omkring fanscenen kan Brøndby IF nu løfte sløret for ansættelsen af klubbens nye fankoordinator, Patrick Vestphael.

Bindeled mellem klub og fans

Ansættelsen af en fankoordinator sker blandt andet på baggrund af ønsker om dette i fanmiljøet omkring Brøndby IF og skal desuden ses som et ønske fra klubbens side om at facilitere et tæt samarbejde med hele klubbens fanspektrum.

Administrerende direktør Ole Palmå fortæller:

- Vi har valgt at tilknytte en fankoordinator af flere årsager. Dels ved vi, at det fra fanside har været efterspurgt, og dels er vi som klub interesseret i at vedligeholde og styrke dialogen med klubbens fans. Fra vores samarbejde med fanforskere fra ind- og udland ved vi, at dialog og samarbejde er vejen frem mod mere positiv og mindre negativ fankultur.

- Vi har blandt andet ladet os inspirere af den europæiske fodboldscene, hvor fankoordinatorer flere steder har været med til at forbedre klubbernes kommunikation med deres fans og skabt en bedre indbyrdes forståelse og deraf en mere positiv fankultur. Det samme håber vi at opnå i Brøndby IF. Vi håber på, at hele vores fanskare vil tage imod initiativet lige så positivt og åbent, som det er tænkt fra vores side.

Fankoordinatorens rolle er som udgangspunkt:

  • At fastholde og styrke samarbejdet samt dialogen mellem Brøndby IF's fanskare og klubben.
  • At agere uafhængigt bindeled mellem samtlige fanfraktioner og klubbens beslutningstagere for dermed at sikre bedre gensidig forståelse for hinandens ønsker og vilkår.

Ud over de ovenstående overordnede ansvarsområder vil indholdet af fankoordinator-stillingen løbende blive finpudset, da der er tale om en helt ny funktion uden foruddefinerede arbejdsopgaver.

Sikkert er det dog, at fankoordinatoren skal være bindeleddet mellem fans og klub samt refererer direkte til direktionen i Brøndby IF.

Stillingen som fankoordinator besættes som nævnt af Patrick Vestphael, der har baggrund i den aktive del af fanscenen omkring Brøndby IF og senest har været ansvarlig for graffiti-projektet under Faxe-tribunen. Han starter som fankoordinator i Brøndby IF pr. 22. november 2010.