Tørnes: En kamp af gangen

01.02.2010 17:32

Michael Tørnes har haft en rigtig god træningstur, hvor det i seneste kamp blev til et clean sheet efter en kamp uden den store aktivitet, men hvor de få afslutninger, der var, blev snuppet sikkert.

- Det er nogle af de sværeste kampe at stå, når man ikke har noget at lave længe, og så der pludselig kommer et par afslutninger. Det gælder om at holde koncentrationen, og være helt klar, når de så kommer, fortæller Tørnes, der glæder sig over masser af spilletid.

Håber på kampe - og Stephan

- Det er fedt, at stå hver gang. Det er jo det, man træner for hver eneste dag, så jeg ville lyve, hvis jeg sagde, at jeg ikke nyder det. Når det er sagt, håber jeg selvfølgelig på, at Stephan bliver klar. For ham og for holdet.

- Han skal meget gerne med til VM, og det er jo lettest, hvis han får nogle kampe. Jeg mener ikke, jeg er så langt efter ham og føler endda at jeg er fuldt på højde til træning, men det er klart, at erfaringen betyder en masse for en målmand, og den har han. Det får jeg ved at spille kampe, så jeg er glad for al den tid jeg får i øjeblikket.

- Jeg er blevet spurgt om jeg tænker på, at jeg måske skal stå i SAS Ligaens første runder. Det ved jeg ikke om jeg skal, men hvis det skulle ske, er jeg klar. Jeg tænker stort set kun på den næste træning og den næste kamp, for hvis man begynder at tænke på noget, der er langt væk, og måske - måske ikke - sker, så risikerer man at miste fokus.

- Turen til Sydafrika har været rigtig god. Vi har fået masser af kamp-træning og masser af gode træningspas. Vi træner også tirsdag, og så er det ellers hjem over. Jeg håber vi får mulighed for at fortsætte den gode opstart, for turen her har virkelig givet blod på tanden til foråret, runder keeperen af.

Tørnes

Tørnes holder sig varm. Turen til Sydafrika har gjort keeperent, og han glæder sig over masser af vigtig kamperfaring.