
Jan K. sikrer sejr i Sverige
06.02.2010 16:44
Jan Kristiansen scorede et flot langskudsmål og afgjorde dermed træningskampen mod Trelleborg. Kampen, der især før pausen bød på flot fodboldspil og masser af afslutninger fra de blågule endte således med en 1-0 sejr til Kent Nielsens tropper.
Anden halvleg bød på flere udskiftninger, og nåede ikke første halvlegs niveau. Alligevel må det være en tilfreds cheftræner, der tager sejren og flere positive momenter med hjem i bussen. Læs om kampen minut for minut herunder.
Trelleborg - Brøndby IF
0-1, Jan Kristiansen (57)
90 Kamp slut. Brøndby IF vandt fortjent i Sverige efter en kamp, der bød på både godt og hurtigt positionsspil, aggressivt genpres og en flot, flot scoring.
88 Råbekrigen er klart vundet af Remco. Han får også længere tid på banen end Jan K, men han dirigerer fortsat med både forsvar og midtbane. Hov.. rødt kort til Trelleborgs 7'er. For brok?!
86 Jan F. er igen igennem i venstre. Får sendt den ind til Farnerud, der bliver tacklet i skudøjeblikket. Brøndby IF har skruet tempoet op nu.
85 Slutningen af kampen er med Brøndby IF i førersædet. Stort overtag og de indskiftede er kommet i gang. Venstresiden fungerer rigtig godt, og Krohn-Dehli er, trods anførerbind af tape i halvdelen af kampen, man of the match.
79 Det meste af spillet foregår på Trelleborgs halvdel. Gæsterne er de boldbesiddende og hjemmeholdet løber meget. De blågule kommer dog ikke til lige så mange chancer som før scoringen, men der satses heller ikke det helt store mod slutningen af kampen. Det er i øvrigt absolut ikke blevet varmere undervejs.
77 Jan F. har allerede vist sig fra sin energiske side og sendt to indlæg ind i boksen. Senest ramte han Jallow, hvis hovedstød ikke blev til noget, men Anders Randrup fulgte op med et spark udefra, der dog ligeledes blev blokeret i feltet.
76 Spillet er præget lidt af de mange udskiftninger. Gæsterne er spilstyrende og Alexander Farnerud har en enkelt gang forsøgt sig.
74 Jan F. ind, Thomas R. ud.
71 Anden halvleg er mere lige end første, men Brøndby IF er stadig det bedste hold på banen. Det foregår mere på midten af banen nu, og ikke så meget i felterne.
66 Bernburg, Jan K. og Mike Jensen ud - Paul Jatta, Jens Larsen og Jallow ind.
63 Målet gjorde godt. Brøndby-holdet er i teten igen, selvom Trelleborg bider bedre fra sig i anden halvleg end før pausen.
60 Michael Tørnes markerer sig også. En flot 1 mod 1 redning efter et lidt uheldigt udspark holder Brøndby IF på føringskurs.
57 Mike Jensen vrister sig fri på kanten af feltet og sender bolden til Jan Kristiansen. 4 minutter inden skete det samme, og Jan K sparkede forbi. Det gjorde han ikke denne gang! Et flot flot langskud sat højt i målet, uden chance for keeperen. 1-0 Brøndby IF.
57 MÅL 0-1
55 Træneren må glæde sig over genpresset, der fungerer godt. Når bolden mistes sættes der ind med det samme, og i hvert fald i denne kamp har modstanderen ikke fået ro til at bygge spillet op.
54 En mere lige start på anden halvleg. Det virker som om Trelleborg har justeret lidt, og får lukket bedre af nu.
52 Anførerbind-gate lukket. Alt er ok.
46 Alexander Farnerud og Anders Randrup er skiftet ind. Ud er gået Peter Madsen og Mikael Nilsson. Brøndby IF starter med bolden.
45 Anden halvleg i gang. Kort pause i kulden.
En god første halvleg, hvor især gæsterne har spillet bolden godt rundt og skabt mange chancer. Trelleborg har måtte sparke meget, men Bischoff og Remco har ryddet godt op. Remco tager taktstokken i defensiven og i det hele taget hænger det godt sammen. Brøndby IF har skabt chancer efter godt opspil, men effektiviteten har ikke stået mål med spillet. Midtbanen skal roses for en rigtig god og arbejdsom indsats og kanterne har flere gange sat Trelleborgs defensiv under pres. Krohn-Dehli, Jan K, Mike Jensen og Samuel Holmén har gjort en god figur.
45 Pause 0-0
43 Remco tager teten i forsvarsarbejdet. Nogen har kaldt ham en "skraldemand", men de har nok ikke set så mange kampe.
41 Anførerbindet bliver nok ikke skiftet før pausen. Det ligger nu i lommen på holdlederen.
41 Nilsson afslutter fra spids vinkel. Målmanden griber. Afslutningerne står 12-3 i Brøndby-favør.
40 Flot opspil i Brøndby IF's venstreside. Thomas Rasmussen og Krohn-Dehli spiller sig igennem, indlæg fra Rasmussen til Krohn-Dehli, der sparker lige ved siden af den første stolpe.
37 Trelleborg sparker bolden på overliggeren fra pletten efter en retur. Han burde egentlig have scoret, for der var næsten frit spark.
34 Der er mange opløftende takter på Brøndby-holdet, der ikke tillader modstanderen meget. Især kanterne og samarbejdet i front ser godt ud og Holmén/Jensen aksen midt på arbejder stenhårdt og er hele tiden i balance.
32 Det er helt skidt med anførerbindet. Krohn-Dehli og Jan K har nu skiftet side og holdlederen kan ikke komme af med bindet.
31 Trelleborg tager tilløb til deres første chance, men to mod to tager Remco sig af oprydningen. Flot forsvarsspil.
29 Brøndby IF's første hjørnespark ender efter hovedstød i et klumpspil i det lille felt. Desværre kommer en Trelleborgspiller først på bolden, og den cleares. God chance.
28 Midtbanen arbejder meget, og indtil videre har især kanterne gjort det godt.
25 Mike gør det fint og har netop trukket et gult kort på modstanderen. Der er råbekamp mellem Remco og Jan K, der begge dirigerer meget. Jan K har dog trumfet den ved at tackle en af de tilskuere, der står meget tæt på banen. Begge har det fint.
22 Trelleborg kæmper alt de har lært. Indtil videre er det dog forgæves, for gæsterne har i den første halvdel af første halvleg været bedst. Vi skal dog gerne have et mål...
20 Brøndby IF fører macho-kampen. Ud af banens 25 aktører (inkl. dommertrio) stiller kun Mike Jensen og Remco op uden handsker!
19 Kampens største chance: Flot Brøndby-opspil mellem Madsen og Bernburg ender hos Krohn-Dehli, der finder en fremstormende Thomas Rasmussen. Rasmussen banker bolden afsted fra kanten af feltet, men liiige forbi.. 20-25 afleveringer i blågult.
16 Anførerbind-gate, del II: Krohn-Dehlis anførerbind var af tape! En kvik reservemålmand har dog hentet det rigtige bind, som nu er klar til levering ved sidelinjen.
14 Mike Jensen har haft et rigtig godt langskud, og Jan K. har netop arbejdet sig igennem i højresiden, hvor Mikael Nilsson var med fremme. Vinklen blev dog spids, og Nilssons afslutning var ikke farlig. Fint spil!
12 Trelleborg presses over det meste af banen og sparker mange lange bolde.
07 Gæsterne starter offensivt i pres og spil.
05 Brøndby IF spiller meget langs jorden. Skaber første chance efter flot angreb i højresiden, hvor Holmén sætter sig igennem. Indlæg til Madsen, der i flyvende stil header over.
04 Brøndby IF stiller i gult og blåt i dag. Bortset fra Krohn-Dehli, der har valgt fra vinterkollektionen, da han skulle vælge anførerbind. Det er hvidt.
02 Madsen ligger lidt bag Bernburg fra start, og han er meget dirigerende. I det hele taget er der god lyd på fra start i dag.
01 Der er kommet lidt over 100 tilskuere og de kan alle høre Kent Nielsen dirigere fra sidelinjen.
00 Kampen i gang. Trelleborg starter med bolden. Tørnes griber første indlæg og sender hurtigt bolden frem til Bernburg.
00 Krohn-Dehli har udvekslet vimpel med Trelleborgs anfører. Krohn er anfører.
Før kamp: Cramer har varmet Tørnes grundigt op, og holdene er så småt klar til kamp.
Der er stort set ingen vind. En række træer langs den ene sidelinje skærmer for det meste og bortset fra det hvide præg på tilskuerrækkerne, er det fine forhold.
Tilskuerne kommer dryssende stille og roligt. Lige nu er der lige så mange kontrollører som tilskuere. Politiet er troppet op med "Supporter Polis, Trelleborg" på ryggen.
Så er liveupdaten på plads. Brøndby-bussen holder lige ved siden af kunstgræsbanen, der er indhegnet af et højt trådhegn. Der ligger halvanden-to meter sne hele vejen rundt om banen.
Deres udsendte er så småt ved at være fremme ved kunststofbanen i Vellinge. Det var ikke helt let at finde, men man skal bare ned til svømmehallen... Truppen meldes dog ankommet i god tid, og klar til kamp om små 15 minutter.
Startformation:
M. Tørnes
M. Nilsson - M. Bischoff - R. vd Schaaf - T. Rasmussen
J. Kristiansen - M. Jensen - S. Holmén - M. Krohn-Dehli
P. Madsen - M. Bernburg
Max von Schlebrügge er blevet hjemme i sygesengen. Jan Frederiksen er med i truppen i stedet.