
Brøndby-truppen på græs
22.02.2010 12:48
Mandag morgen tog Brøndby-truppen konsekvensen af det regnfulde vejr i Benahavis og kørte 1,5 time nordøst til byen Antequera, hvor holdet træner på græs to gange i dag, mandag.
Det er de samme baner, som da Randers var modstanderen i lørdags.
Hurtig beslutning
- Vi var nødt til at tage en hurtig beslutning i går aftes, og rykkede træningen til et sted, hvor vi vidste at banerne var gode. Det er de her, og det udnytter vi med to gange træning i dag. Det handler om, at spillerne får så optimale forhold som muligt, forklarer cheftræner Kent Nielsen.
Efter første træning spiser de blågule frokost på et nærliggende hotel og hviler inden den anden træning.
- Jeg synes, de første dage i Spanien har været gode og intense. Alle spillere træner godt og er fokuserede. Vi kan begynde at skimte starten på forårssæsonen, men første har to gode træningsmodstandere, hvor vi skal have finpudset det sidste, lyder det fra Kent Nielsen med henvisning til kampene mod Lokomotiv Moskva tirsdag og Malmö FF søndag på Brøndby Stadion.
Stort set alle mand trænede med i dag. Ousman Jallow blev i styrkelokalet, da han stadig har lidt ømhed i skulderen efter lørdagens kamp. Han forventes dog at blive klar igen inden længe. Også Max von Schlebrügge måtte blive indendørs, da han har fået et slag på læggen.
Både Nicolaj Agger og Stephan Andersen gør fremskridt efter deres skader og er med til lette øvelser på træningsbanen.
Mandagens træning på græs med fornem udsigt. Brøndby-holdet har trænet samme sted, som kampen mod Randers FC blev spillet.