
Schweinske Cup: Reaktioner fra finaledagen
31.12.2010 09:29
Torsdag aften spillede Brøndby IF de tre afgørende kampe i Schweinske Cup i Hamburg, hvilket kastede en fin andenplads af sig. brondby.com fik efter kampene følgende kommentarer.
Peer F. Hansen om kampen mod Hradec Kralove:
- I den her kamp drejede det sig bare om at komme videre, og det lykkedes. Vi snakkede om, at når vi kom hen mod slutningen af kampen, skulle vi se, om vi skulle presse på for at forbedre målscoren, men vi får lavet et par personlige fejl i starten af anden halvleg og bliver lidt nervøse.
- Vi holder dog fint stand, og vi skal være glade for Andreas (Larsen, red.) inde i målet, men jeg må sige, at vi kan godt mærke at vi mangler tre mand (Azad Corlu, Jens Larsen og Mathias Larsen, red.).
Dario Dumic om semifinalen mod Lyngby:
- Det blev en helt lige kamp, fordi vi kender hinanden godt. Det var meget taktisk præget må man sige.
- Jeg tænkte ikke så meget over at skulle sparke det afgørende straffespark. Jeg har sparket før, så jeg var ikke nervøs. Jeg synes godt, vi kan mærke trætheden lidt, men vi er helt klar til at give den en skalle mod St. Pauli i finalen.
Andreas Larsen om finalen mod St. Pauli:
- Det var en hård finale. Der var kun 15-20 minutters pause efter semifinalen, men jeg synes, det var en god finale med god stemning, og det var dejligt med vores egne fans, der støtter os super godt.
- Det var generelt en fin turnering, der var godt arrangeret og ja, det hele spillede. Jeg var tilfreds med min egen indsats. Indendørsfodbold passer godt til mit spil. Jeg er meget reaktionsstærk og hurtig på fødderne og også teknisk god med bolden. Det var dejligt at få den kredit at blive kåret som turneringens keeper.