
Danmarks største: 70.000 på Facebook
13.12.2010 09:17
Brøndby IF har, som den største danske fodboldklub, i fredags rundet 70.000 "likes/fans" på det populære sociale netværk Facebook.
De nærmeste konkurrenter har omkring 62.000 likes/fans, mens der er langt ned til nummer 3 og 4 med henholdsvis 22.000 og 17.000 likes/fans på Facebook.
Markering af milepæl: Facebook-Madness
De 70.000 støtter skal belønnes for deres opbakning, og derfor bliver dagen i dag, mandag den 13. december, udnævnt til Facebook-Madness-dag på Brøndby IF's officielle Facebook-side facebook.com/brondby.
Facebook-Madness bliver en sand regn af gaver, tilbud og spændende konkurrencer, som kommer til at køre fordelt over hele mandagen. Du kan blandt andet vinde signerede effekter fra spillertruppen, sikre dig billetter til forårets kampe på Brøndby Stadion og benytte dig af specielle timetilbud fra Brondbyshoppen.dk, som offentliggøres på facebook.com/brondby.
Facebook et aktivt udbytte
Brøndby IF bruger facebook-profilen aktivt, og der lægges ofte fotos, videoer og andre ting fra dagligdagen på siden. Både af os selv, men også af de mange fans, som bidrager med masser af kommentarer og gode input.
I gennemsnit er der 75 kommentarer dagligt, og den daglige interaktivitet med "likes", fotos og kommentarer nærmer sig 1.000 aktiviteter. Rekorden for "likes" blev i øvrigt sat, da Brøndby IF i sidste sæson sikrede sig bronzemedaljerne i sidste spillerunde i Randers og dermed også sikrede sig deltagelse i Europa League-kval i denne sæson. Her gav mere end 3.100 Facebook-fans "thumbs-up" til nyheden om tredjepladsen og Europa.
Hvis du endnu ikke er fan af Brøndby på Facebook, kan du finde os her. Så får du blandt andet breaking news, eksklusive billeder og en masse andet. Brøndby IF følger kommentarerne dagligt og benytter sig jævnligt af den konstruktive feed-back.