
Jensen: Koncentreret indsats
08.08.2010 20:47
- Det holdt hårdt, men helt fortjent at vi vinder.
- Vi har egentlig rigtig godt styr på dem, men så er vi selv med til at lukke dem ind i kampen, da de reducerer. Derefter har vi det svært, men har så alligevel kræfterne og kynismen til lukke kampen til sidst, opsummerer Henrik Jensen efter 3-1-sejren ude over FC Nordsjælland.
Selvtilliden øges
- Den første halve time er god fra vores side. Vi får presset dem og kommer hurtigt afsted, når vi erobrer bolden. Da vi mødte dem i foråret, pressede vi kun med en mand af gangen og det går ikke mod et boldsikkert hold som FCN.
- De kommer bedre med efter vores føringsmål, men jeg synes, at vi igen får godt fat i starten af 2. halvleg, uddyber cheftræneren.
- Alt i alt synes jeg, at spillerne leverer en meget koncentreret indsats. Vi står godt på banen og det er selvforstærkende. Forsvaret kommer jo til at stå godt, når der er konstant pres på modstanderens boldholder længere fremme på banen osv.
- Det er klart, at vi ikke kunne holde det tunge pres hele kampen. Vi har spillet rigtig mange kampe på det seneste, men med den 5. sejr i træk i sigte, får man flere kræfter. Og det var uden tvivl med til at lukke kampen.
- Vi har taget selvtilliden fra sidste sæson med. Afslutningen hvor vi nåede at hive bronzemedaljerne hjem, har betydet meget og nu øges selvtilliden sejr for sejr.
- Men derfor skal vi stadig være fokuserede. Spillerne ? dem der ikke har landsholdsopgaver ? kan se frem til en uge uden midtugekamp. Det glæder de sig til, smiler Jensen og afslutter:
- Så er der også tanket helt op med kræfter, når Esbjerg kommer på besøg på søndag.