
Jon Jönsson træner igen
22.10.2009 14:50
- Jon trænede i dag fuldt med for første gang siden sin skade, og det går helt efter planen.
Cheftræner Kent Nielsen kan glæde sig over en stort set skadesfri trup, og selvom der stadig er et stykke vej for Jon Jönsson, før han er klar til kamp på højeste niveau, glæder cheftræneren sig.
Bygges op
- Vi har fulgt den plan, sundhedssektoren har lagt, og i dag trænede Jon så med fuldt ud. Det er helt naturligt, at der mangler en del i det spillemæssige, men jeg synes faktisk det så meget godt ud.
- Jeg regner med, at vi kommer til at se Jon i aktion i løbet af de kommende uger. Det bliver ikke i den kommende weekend, men jeg håber at vi kan give ham spilletid i en af de kommende reserveholdskampe og måske også i 2. division.
- Vi bygger det stille og roligt op, men en Jon Jönsson i topform er naturligvis et plus for truppen, så det er glædeligt, at han er godt på vej, fortæller cheftræneren.
- I det hele taget ser det lige nu fint ud med truppen. Vi har stort set alle til rådighed, og det betyder, at der er ekstra kamp om pladserne. Så er det op til os trænere, at blande kortene rigtigt, fortæller Nielsen.
U21-holdet spiller i weekenden kamp mod Vanløse mens SAS Liga-truppen søndag drager til Aalborg, hvor det handler om tre point mod AaB. Dette bliver uden Jon Jönsson, der må vente lidt endnu, før det bliver til spilletid på topniveau.
Jon Jönsson var med i seneste kamp mod AaB. Forsvarsspilleren trænede torsdag med for fuld damp og køres stille og roligt i position til spilletid på reserveholdet.