Flot sejr i Aalborg

25.10.2009 19:56

Efter 6 år uden fuld gevinst i det nordjyske tog Kent Nielsen og Brøndby-holdet revanche søndag aften.

På mål af Mike Jensen og Morten Duncan Rasmussen blev nordjyderne besejret 2-1 i egen hule, og dermed holder de blågule fast i den absolutte top af SAS Ligaen.

Stille start

Det blev en rigtig intens herrefight, men posen blev først for alvor åbnet efter pausen. Indledningen på kampen varslede nemlig ikke den store angrebsiver fra nogle af de to hold, der begge fokuserede på en stram organisation.

Som kampen skred frem, blev der dog åbnet mere og mere for de offensive indslag, og det var udeholdet, der havde de største muligheder. Det skete som oftest efter dødbolde, hvor det var tæt på flere gange. En AaB-tå på stregen fik dog afværget den største Brøndby-mulighed, som ligaens topscorer, Morten Duncan Rasmussen fik headet hårdt mod kassen.

Et brag af en åbning

Hvor første halvleg blev en noget taktisk affære, blev det til en mere åben slagudveksling efter pausen. Allerede efter et minut fik udeholdet frispark og efter lidt diskussion tog Mike Jensen sig af sparket, hvilket skulle vise sig at være en god idé.

Unge Jensen hamrede nemlig bolden direkte i kassen med et halvt liggende vrist-drøn, som åbenbart havde en forstenende effekt på Karim Zaza i AaB-målet. Keeperen gjode i hvert fald hverken det ene eller det andet da bolden kom susende forbi ham, og således var gæsterne foran 1-0.

1-0, 1-0 og 1-0?

Glæden holdt dog ikke længe, for efter endnu en dødbold fik hjemmeholdet udlignet. Ud af ingenting dukkede en totalt umarkeret Jeppe Curth op ved bageste Brøndby-stolpe. Angriberen headede flot bolden tilbage til en medspiller, der hamrede bolden flot i kassen bag Michael Tørnes.

Aalborg-speakeren kunne så til stor jubel for hjemmeholdets fans skrige en ny stilling ud over højttalerne. "AaaaaB ét... Brrøøøøøøndbyyyy.. NUL".. Hmmm...

Fem minutter senere gjorde Morten Duncan det så til.. Ja, hvad står den egentlig, når udeholdets scoringer ikke tæller? Stadionspeakeren var tavs mens Duncan og resten af Brøndby-holdet jublede foran gæsteafsnittet på Aalborg Stadion.

1-2 stod der også på måltavlen, da dommeren fløjtede af, for trods et afsluttende pres fra hjemmeholdets side fik Kent Nielsens troppet tilkæmpet sig en fortjent sejr efter en underholdendende og intens kamp, hvor dommerkvartetten også bidrog med et par interessante indslag.