Tilfreds Kent: Fokus og disciplin

01.11.2009 20:49

- Jeg er meget tilfreds og ikke kun med de tre point.

- Vi holdt nullet, hvilket vi har haft svært ved i denne sæson - noget vi har arbejdet hårdt på at forbedre, starter Kent Nielsen efter 1-0-sejren ude over FC Nordsjælland, der var Brøndby-holdets 7. sejr i de seneste 10 ligakampe.

Offensive backs

- Derudover var spillerne meget disciplinerede og fokuserede og leverede en holdpræstation. Desværre fik vi ikke scoret målet til 2-0 i starten af anden halvleg, og så blev det lidt hektisk mod slutningen af kampen.
 
- Jeg er også meget glad for Jens Stryger Larsens flotte debut. Man er altid spændt på, hvordan er ung spiller reagerer i sådan en situation, men Jens gik uimponeret til sagen; havde et godt samarbejde inde centralt med Holmén og fik sat et positivt fingeraftryk på kampen, roser cheftræneren.
 
- Han fik vist den energi og det mod til at turde spille, som vi ved, han har. Op til kampen talte vi sammen om, at han skulle gøre det enkle, holde fokus og så ellers gå ind til opgaven, som til enhver anden kamp. Det må man sige, at han gjorde flot.
 
- Glædeligt er det også, at Bernburg fik scoret sit første ligamål. Jeg har været meget tilfreds med ham indtil videre; han har blandt andet gjort Duncan farligere, men det er vigtigt for en angriber at score, og jeg tror at målet i dag vil løfte ham yderligere, uddyber Nielsen.
 
- Men generelt er offensiven fornuftig i dag, hvor vi fik begge vores backs med frem, og især Anders Randrup var meget aktiv fremad. Vi havde også fokus på hurtige spilvendinger og  det lykkedes også generelt i dag.
 
- Men det er klart, at vi arbejder på, at gøre tingene bedre, og sådan vil det selvfølgelig være i den kommende uge frem mod søndagens kamp til Esbjerg. Kan vi bygge videre på dagens indsats, får Esbjerg det meget svært, afslutter Kent Nielsen.